DBU Pokalen 2014-15 - da.LinkFang.org

DBU Pokalen 2014-15


DBU Pokalen
Sæson 2014-15
Mester FC København
Andenplads FC Vestsjælland
DBU Pokalen

DBU Pokalen 2014-15 var den 61. udgave af DBU Pokalen. Finalen blev spillet i Parken Kristi Himmelfartsdag d. 14. maj 2015. I finalen vandt F.C. København over FC Vestsjælland med 3-2 efter forlænget spilletid.

Vinderen af DBU Pokalen vil træder ind i Europa League, 2. kvalifikationsrunde.

Indholdsfortegnelse

Deltagere


108 hold var med i DBU Pokalen. Alle divisionshold fra sæsonen 2013-14 var automatisk med i pokalturneringen, mens tilmeldte seriehold spillede kvalifikationskampe for at komme med.

Det seriehold fra sæsonen 2013-14, som når længst, fik 100.000 kr. Når flere seriehold lige langt, fordeles pengene ligeligt.

Superligaen

Klub Ligaplacering 2013-14 Træder ind i Slået ud i Slået ud af
Brøndby Superligaen, nr. 4 3. runde Kvartfinalen SønderjyskE
Esbjerg Superligaen, nr. 5 2. runde Semifinaler FC København
FC København Superligaen, nr. 2 3. runde Finale, vinder
FC Midtjylland Superligaen, nr. 3 3. runde 4. runde Esbjerg
FC Nordsjælland Superligaen, nr. 6 2. runde 2. runde SC Egedal
FC Vestsjælland Superligaen, nr. 9 2. runde Finale, taber
Hobro NordicBet Ligaen, nr. 2 2. runde 2. runde AGF
OB Superligaen, nr. 8 2. runde 2. runde Brønshøj
Randers FC Superligaen, nr. 7 2. runde Kvartfinalen FC København
Silkeborg NordicBet Ligaen, nr. 1 2. runde 4. runde Randers FC
SønderjyskE Superligaen, nr. 10 2. runde Semifinalen FC Vestsjælland
AaB Superligaen, nr. 1 3. runde Kvartfinalen Esbjerg

NordicBet Ligaen

Klub Ligaplacering 2013-14 Træder ind i Slået ud i Slået ud af
AB NordicBet Ligaen, nr. 10 1. runde 3. runde HB Køge
AC Horsens NordicBet Ligaen, nr. 5 1. runde 3. runde Esbjerg
AGF Superligaen, nr. 11 1. runde 3. runde SønderjyskE
Brønshøj NordicBet Ligaen, nr. 4 1. runde Kvartfinalen FC Vestsjælland
FC Fredericia NordicBet Ligaen, nr. 8 1. runde 2. runde Aarhus Fremad
FC Roskilde 2. division Øst, nr. 1 1. runde 3. runde FC København
HB Køge NordicBet Ligaen, nr. 6 1. runde 4. runde FC Fredericia
Lyngby NordicBet Ligaen, nr. 3 1. runde 3. runde Randers FC
Skive 2. division Vest, nr. 1 1. runde 4. runde Brønshøj
Vejle NordicBet Ligaen, nr. 7 1. runde 3. runde AaB
Vendsyssel FF NordicBet Ligaen, nr. 9 1. runde 1. runde Skive
Viborg Superligaen, nr. 12 1. runde 1. runde AGF

2. division Øst

Klub Ligaplacering 2013-14 Træder ind i Slået ud i Slået ud af
Avarta 2. division Øst, nr. 13 1. runde 1. runde Lyngby
Avedøre Danmarksserien pulje 1, nr. 1 1. runde 2. runde Boldklubben Rødovre
B1908 2. division Øst, nr. 5 1. runde 3. runde Skovbakken
B93 2. division Øst, nr. 10 1. runde 3. runde Greve
FC Helsingør 2. division Øst, nr. 4 1. runde 1. runde Fremad Amager
Frem 2. division Øst, nr. 8 1. runde 1. runde HIK
Fremad Amager 2. division Øst, nr. 3 1. runde 3. runde Brøndby
GVI 2. division Øst, nr. 11 1. runde 1. runde Herlev
Herlev Danmarksserien pulje 1, nr. 2 1. runde 2. runde B93
HIK 2. division Vest, nr. 2 1. runde 3. runde Odder
Holbæk 2. division Øst, nr. 6 1. runde 1. runde B1908
Hvidovre NordicBet Ligaen, nr. 11 1. runde 2. runde FC Roskilde
Nykøbing FC 2. division Øst, nr. 9 1. runde 2. runde Greve
Rishøj 2. division Vest, nr. 3 1. runde 1. runde Ledøje-Smørum
Svebølle 2. division Øst, nr. 12 1. runde 2. runde FC Vestsjælland
Søllerød-Vedbæk 2. division Øst, nr. 7 1. runde 3. runde Skive

2. division Vest

Klub Ligaplacering 2013-14 Træder ind i Slået ud i Slået ud af
Brabrand 2. division Vest, nr. 7 1. runde 2. runde AC Horsens
FC Svendborg 2. division Vest, nr. 10 1. runde 3. runde FC Vestsjælland
FC Sydvest 2. division Vest, nr. 13 1. runde 1. runde Marstal/Rise
Jammerbugt FC 2. division Vest, nr. 4 1. runde 3. runde Brønshøj
Kjellerup Danmarksserien pulje 3, nr. 1 1. runde 2. runde FC Svendborg
Kolding Boldklub Danmarksserien pulje 2, nr. 2 1. runde 2. runde Randers FC
Kolding IF Danmarksserien pulje 2, nr. 1 1. runde 1. runde FC Fredericia
Marienlyst NordicBet Ligaen, nr. 12 1. runde 2. runde Skive
Middelfart 2. division Vest, nr. 9 1. runde 1. runde Marienlyst
Næsby 2. division Vest, nr. 11 1. runde 2. runde HB Køge
Næstved 2. division Øst, nr. 2 1. runde 1. runde HB Køge
Odder 2. division Vest, nr. 12 1. runde 4. runde AaB
Ringkøbing 2. division Vest, nr. 6 1. runde 2. runde Varde
Skovbakken 2. division Vest, nr. 8 1. runde 4. runde Brøndby
Thisted 2. division Vest, nr. 5 1. runde 1. runde Lindholm
Varde Danmarksserien pulje 3, nr. 2 1. runde 4. runde SønderjyskE

Seriehold, Bornholm

Klub Ligaplacering 2013-14 Liga 2014-15 Træder ind i Slået ud i Slået ud af
NB Bornholm Danmarksserien pulje 1, nr. 10 Danmarksserien 1. runde 1. runde Avedøre

Seriehold, Fyn

Klub Ligaplacering 2013-14 Liga 2014-15 Træder ind i Slået ud i Slået ud af
Glamsbjerg Serie 2 pulje 2, nr. 3 Serie 1 1. runde 1. runde FC Sønderborg
Marstal/Rise Danmarksserien pulje 2, nr. 5 Danmarksserien 1. runde 2. runde Jammerbugt FC
Morud Albaniserien, nr. 3 Albaniserien 1. runde 1. runde Kolding Boldklub
Nyborg Serie 1 pulje 1, nr. 3 Serie 1 1. runde 1. runde Varde
OKS Albaniserien, nr. 13 Serie 1 1. runde 2. runde Skovbakken
Skalbjerg/Vissenbjerg Serie 1 pulje 2, nr. 4 Serie 1 1. runde 1. runde OKS
Søndersø Serie 2 pulje 1, nr. 1 Serie 1 1. runde 1. runde Esbjerg IF 92
Tarup/Paarup Albaniserien, nr. 9 Albaniserien 1. runde 1. runde FC Svendborg

Seriehold, Jylland

Klub Ligaplacering 2013-14 Liga 2014-15 Træder ind i Slået ud i Slået ud af
Esbjerg IF 92 Jyllandsserien 2 pulje 4, nr. 6 Jyllandsserien 1. runde 2. runde SønderjyskE
FC Djursland 2. division Vest, nr. 16 Danmarksserien 1. runde 1. runde Lyseng
FC Skanderborg 2. division Vest, nr. 15 Danmarksserien 1. runde 1. runde Brabrand
FC Sønderborg Jyllandsserien 1 pulje 2, nr. 1 Danmarksserien 1. runde 2. runde Silkeborg
Harte Jyllandsserien 1 pulje 2, nr. 6 Jyllandsserien 1. runde 1. runde Vejle
Hedensted Danmarksserien pulje 3, nr. 12 Jyllandsserien 1. runde 1. runde Ringkøbing
Herning KFUM Serie 4 pulje 61, nr. 7 Serie 5 1. runde 1. runde Odder
Hirtshals Jyllandsserien 2 pulje 3, nr. 1 Jyllandsserien 1. runde 1. runde Jammerbugt FC
Holstebro Jyllandsserien 1 pulje 2, nr. 2 Danmarksserien 1. runde 1. runde Kjellerup
Lindholm Danmarksserien pulje 3, nr. 5 Danmarksserien 1. runde 2. runde Esbjerg
Lyseng Danmarksserien pulje 3, nr. 4 Danmarksserien 1. runde 2. runde Odder
RKG Serie 2 pulje 12, nr. 2 Serie 2 1. runde 1. runde Vejgaard
Vejgaard Danmarksserien pulje 3, nr. 14 Jyllandsserien 1. runde 2. runde Vejle
Vejlby Serie 2 pulje 18, nr. 3 Serie 2 1. runde 1. runde Skovbakken
Viby Danmarksserien pulje 3, nr. 3 Danmarksserien 1. runde 1. runde AC Horsens
Vojens Serie 1 pulje 10, nr. 2 Serie 1 1. runde 1. runde Næsby
Aabyhøj Danmarksserien pulje 3, nr. 13 Jyllandsserien 1. runde 1. runde Aarhus Fremad
Aarhus Fremad 2. division Vest, nr. 14 Danmarksserien 1. runde 3. runde FC Midtjylland

Seriehold, København

Klub Ligaplacering 2013-14 Liga 2014-15 Træder ind i Slået ud i Slået ud af
AB Tårnby Danmarksserien pulje 1, nr. 5 Danmarksserien 1. runde 2. runde AB
Boldklubben Rødovre Serie 1 pulje 2, nr. 2 Københavnsserien 1. runde 3. runde Silkeborg
FA 2000 Danmarksserien pulje 1, nr. 3 Danmarksserien 1. runde 1. runde Boldklubben Rødovre
FB Københavnsserien, nr. 6 Københavnsserien 1. runde 1. runde Greve
FC Randoms Serie 4 pulje 12, nr. 2 Serie 3 1. runde 1. runde AB Tårnby
Hellas Serie 1 pulje 2, nr. 10 Serie 1 1. runde 1. runde FC Roskilde
Skovshoved Københavnsserien, nr. 7 Københavnsserien 1. runde 1. runde Hvidovre
Vanløse 2. division Øst, nr. 14 Danmarksserien 1. runde 1. runde FC Lejre

Seriehold, Lolland-Falster

Klub Ligaplacering 2013-14 Liga 2014-15 Træder ind i Slået ud i Slået ud af
Frem Sakskøbing Danmarksserien pulje 2, nr. 11 Lolland-Falsterserien 1. runde 1. runde Kalundborg
Maribo Lolland-Falsterserien oprykningsspil, nr. 6 Lolland-Falsterserien 1. runde 1. runde Nykøbing FC
Nakskov Lolland-Falsterserien oprykningsspil, nr. 4 Lolland-Falsterserien 1. runde 1. runde Svebølle

Seriehold, Sjælland

Klub Ligaplacering 2013-14 Liga 2014-15 Træder ind i Slået ud i Slået ud af
B73 Slagelse Serie 2 pulje 4, nr. 3 Serie 2 1. runde 2. runde B1908
B77 Rødovre Serie 2 pulje 2, nr. 5 Serie 2 1. runde 1. runde Gilleleje
Birkerød 2. division Øst, nr. 15 Danmarksserien 1. runde 1. runde SC Egedal
Blovstrød Serie 2 pulje 1, nr. 1 Serie 1 1. runde 1. runde Brønshøj
FC Lejre Sjællandsserien, nr. 5 Sjællandsserien 1. runde 2. runde Søllerød-Vedbæk
Gilleleje Serie 3 pulje 1, nr. 3 Serie 3 1. runde 2. runde HIK
Greve Danmarksserien pulje 2, nr. 3 Danmarksserien 1. runde 4. runde FC København
Jægersborg Danmarksserien pulje 1, nr. 8 Danmarksserien 1. runde 1. runde B93
Kalundborg Sjællandsserien, nr. 1 Danmarksserien 1. runde 2. runde Lyngby
Ledøje-Smørum Danmarksserien pulje 1, nr. 6 Danmarksserien 1. runde 2. runde Fremad Amager
Ringsted Danmarksserien pulje 2, nr. 7 Danmarksserien 1. runde 1. runde B73 Slagelse
SC Egedal 2. division Øst, nr. 16 Danmarksserien 1. runde 3. runde Varde
Taastrup FC Danmarksserien pulje 2, nr. 6 Danmarksserien 1. runde 1. runde AB
VB 1968 Sjællandsserien, nr. 14 Serie 1 1. runde 1. runde Søllerød-Vedbæk

Første runde


I turneringens første runde er holdene opdelt i en Vest- og Øst-pulje. I Vestpuljen deltager 48 hold, der igen er opdelt i tre puljer, "Nord-puljen", "Midt-puljen" og "Syd/Fyn-puljen". Østpuljen består af 48 hold, der er opdelt i to puljer "Sjælland/Lolland/Falster-puljen" og "Sjælland/København/Bornholm-puljen".

Lodtrækningen fandt sted onsdag d. 25. juni.[1]

Vest, Nord

12. august 2014
18:30
Lindholm (4) 3 - 3 (e.f.s.) Thisted (3)
Nicolai Elgaard Jensen  30'
Jacob Hjort  110'
Micky Malling  120'
Mikkel Agger  15'
Mads Lauritsen  95'
Isaac Oliseh  100'


Lindholm Høje Stadion, Nørresundby
Dommer: Andreas Knudsen

    Straffesparkskonkurrence  
4 - 2  

12. august 2014
18:30
RKG (7) 1 - 2 Vejgaard (5)
Allan Storvang Niklas Winberg
Mads Vestergaard Jensen


Klarup Stadion, Klarup
Dommer: Martin Braun Christensen


13. august 2014
18:30
Hirtshals (5) 0 - 3 Jammerbugt FC (3)
Sonny H. Jakobsen
Nikolaj Jonstrup


Schlie Arena, Hirtshals
Dommer: Martin Braun Christensen


13. august 2014
19:00
Skive (2) 2 - 0 Vendsyssel FF (2)
Andreas Albech  21'
Emil Zetterquist  89'


Spar Nord Arena, Skive
Dommer: Jens Maae

Vest, Midt

12. august 2014
18:30
Hedensted (5) 1 - 4 Ringkøbing (3)
Nikolaj Givskov  54' Mads Overgaard  16'
Lennard Lauridsen  43', 47'
Morten Thim Jensen  74'


Hedensted Stadion, Hedensted
Dommer: Henrik Overgaard


12. august 2014
18:30
Herning KFUM (10) 0 - 8 Odder (3)
Mirsad Suljic
Nicolai Johansen
Simon Hornskov Skibsted Kristensen
Nicolai Nielsen
Tobias Rocatis
Jeppe Pedersen
Ask Ullerup


KFUM Idrætscenter, Herning
Dommer: Michael Tykgaard


12. august 2014
18:30
Lyseng (4) 4 - 1 FC Djursland (4)
Frederik Søndergaard Hansen
Anders Videsen
Simon Dinesen


Lyseng Idrætspark, Højbjerg
Dommer: Aydin Uslu


12. august 2014
18:30
Vejlby (7) 0 - 3 Skovbakken (3)
Sebastian Skoubo  40', 68'
Anders Daugbjerg  85'


VIK's anlæg, Risskov
Dommer: Morten Krogh


12. august 2014
18:30
Viby (4) 1 - 4 AC Horsens (2)
Troels Meldgaard Jensen  7' (str.) Thomas Kortegaard  35'
Mathias Nielsen  55'
Nicklas Balleby  67'
Jude Nworuh  76'


Viby Idrætspark, Viby J
Dommer: Dennis Mogensen


12. august 2014
18:30
Aabyhøj (5) 2 - 4 Aarhus Fremad (4)
Marc Lindhard Jensen
Alexander Suder
Andreas Damgaard Jensen
Mads Krogsgaard Winter
Mathias Mustonen Schjødt
Rasmus Breiner


Aabyhøj Stadion, Aabyhøj
Dommer: Michael V. Jensen


12. august 2014
19:00
Holstebro (4) 0 - 1 Kjellerup (3)
Kristoffer Lind  85'


Holstebro Idrætspark, Holstebro
Dommer: Henning Jensen


13. august 2014
18:30
Brabrand (3) 3 - 2 (e.f.s.) FC Skanderborg (4)
Brian Johansen  11'
Mathias Aakjær  113', 115'
Alexander Baun  71'
Sebastian Rydahl  118'


Brabrand Stadion, Brabrand
Dommer: Jakob Kehlet


20. august 2014
18:30
Viborg (2) 0 - 2 AGF (2)
Daniel Christensen  24'
Mate Vatsadze  76'


Energi Viborg Arena, Viborg
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen

Vest, Syd/Fyn

12. august 2014
17:30
Marstal/Rise (4) 1 - 1 (e.f.s.) FC Sydvest (3)
Rune Bové Morten Hansen


Marstal Stadion, Marstal
Dommer: Allan Rørdahl Borgstrøm

    Straffesparkskonkurrence  
4 - 3  

12. august 2014
18:30
Glamsbjerg (6) 0 - 6 FC Sønderborg (4)
Ahmed Ahmed
Jacob Bicher
Kenneth Lund
Christian M. Nielsen
Thomas Wolff Kristensen
Nicolai Okholm Friis


Glamsbjerg Stadion, Glamsbjerg
Dommer: Jim Jeppesen


12. august 2014
18:30
Harte (5) 0 - 4 Vejle (2)
Simon Nagel  5'
Denis Fazlagic  33'
Ado Hasicic  83' (sm.)
Andreas Albers  88'


Harte Stadion, Kolding
Dommer: Sandi Putros


12. august 2014
18:30
Middelfart (3) 1 - 1 (e.f.s.) Marienlyst (3)
Lukas Harder  64' (str.) Lasse Thomsen  90'


Middelfart Stadion, Middelfart
Dommer: Hans-Henrik Høite Hansen

    Straffesparkskonkurrence  
4 - 5  

12. august 2014
18:30
Morud (5) 1 - 2 Kolding Boldklub (3)
Simon Blach Kenneth Larsen
Nikolai Zederkof


VVS Fyn Arena, Morud
Dommer: Jens Madsen


12. august 2014
18:30
Søndersø (6) 0 - 3 Esbjerg IF 92 (5)
Michael Grene Jørgensen
Carsten Birk
Mathias Strøm Madsen


Søndersø Stadion, Søndersø
Dommer: Hassan Dalal


12. august 2014
18:30
Vojens (6) 0 - 1 Næsby (3)
Rasmus Møller Thomsen  49'


Skovparken, Vojens
Dommer: Allan Staal


13. august 2014
18:30
Kolding IF (3) 0 - 4 FC Fredericia (2)
Anders Hostrup  7', 47'
Christian Ege Nielsen  8'
Sebastian Billund  78'


Kolding Stadion, Kolding
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt


13. august 2014
18:30
Nyborg (6) 0 - 5 Varde (3)
Steffen Andersen  21'
Daniel Eugster  48', 85'
Rasmus Harm  76'
Haile Goitom  89'


Nyborg Idrætspark, Nyborg
Dommer: Peter Rasmussen


13. august 2014
18:30
Skalbjerg/Vissenbjerg (6) 0 - 1 OKS (6)
Daniel Hansen  55'


Vissenbjerg Stadion, Vissenbjerg
Dommer: Martin Rasmussen


13. august 2014
18:30
Tarup/Paarup (5) 2 - 4 (e.f.s.) FC Svendborg (3)
Anders Fønns  30'
Nicklas Foli  75'
Jonas Thorup  4', 111'
Kenneth Andersen  41' (str.)
Jonas Hvilsom  117'


Pårupparken, Odense
Dommer: Paw Johansen

Øst, Sjælland/Lolland/Falster

12. august 2014
18:30
B73 Slagelse (7) 2 - 0 Ringsted (4)
Simon Grube Hansen


Stadion Vest, Slagelse
Dommer: Martin Køster


12. august 2014
18:30
Kalundborg (4) 4 - 2 Frem Sakskøbing (5)
Martin Jensen  15', 90'
Jacob Skovgaard  65', 70'
Nikolaj Lohse  45'
Henrik Strømberg  50'


Munkesø Stadion, Kalundborg
Dommer: Thomas Dahl Strandberg


13. august 2014
18:30
Maribo (5) 0 - 7 Nykøbing FC (3)
Nicolai Sørup Jessen
Joachim Wagner
Joachim Pedersen
Jacob Bonde Jensen
Andreas Kulle


MB's anlæg, Maribo
Dommer: Kenneth Sørensen


13. august 2014
19:00
Nakskov (5) 1 - 7 Svebølle (3)
Flurim Berisha  66' Haydar Said  37', 60'
Morten Larsen  39'
Mikkel Adamsen  50'
Andreas Marcher  69'
Cagri Erdem  74'
Mikkel Thorsøe  80'


Nakskov Stadion, Nakskov
Dommer: Brian Lindorf Hansen


27. august 2014
19:00
Næstved (3) 1 - 2 HB Køge (2)
Kasper Mertz  83' Sylvester Seeger-Hansen  66'
Philip Zinckernagel  78'


Næstved Stadion, Næstved
Dommer: Peter Kjærsgaard-Andersen

Øst, Sjælland/København/Bornholm

2. august 2014
12:00
Avedøre (3) 1 - 1 (e.f.s.) NB Bornholm (4)
Simon Duer  25' Claudi Espersen  89' (str.)


Avedøre Stadion, Hvidovre
Dommer: Lars Skibild Jensen

    Straffesparkskonkurrence  
5 - 4  

12. august 2014
18:30
Boldklubben Rødovre (5) 2 - 1 FA 2000 (4)
Mikkel  21'
Asamt El Ouargui  89'
Sebastian Jacobsen  42'


Rødovre Stadion, Rødovre
Dommer: Peter Munch Larsen


12. august 2014
18:30
Blovstrød (6) 1 - 9 Brønshøj (2)
Søren Tømming  17' Jesper Fleckner  28'
Andreas Granskov  32', 53'
Aleksandar Lazarevic  45'
Sebastian Dalgaard  51'
Kenneth Thinter  64'
Mikkel Nøhr Christensen  72', 86'
Simon Raahave  80'


Blovstrød Stadion, Allerød
Dommer: Peter Kjærsgaard-Andersen


12. august 2014
18:30
FC Lejre (5) 4 - 3 Vanløse (4)
René Billing  15'
Tobias Nielsen  30'
Emil Hansen  80'
Nicolas Jojo Quarm  90'
Jonas Juhler  65'
David Bengtsson  70'
Sebastian Hansen  75' (str.)


Osted Stadion, Lejre
Dommer: Peter Feigh


12. august 2014
18:30
Gilleleje (8) 2 - 0 B77 Rødovre (7)
Peter Bøge  40'
Yutthana Sakaeo  50'


Nellerupgård Stadion, Gilleleje
Dommer: Anders Skjødt Petersen


12. august 2014
18:30
Ledøje-Smørum (4) 4 - 1 Rishøj (3)
Benjamin Madsen  8'
Marc Lind  38'
Christian Steen Jensen  61'
Dennis Jensen  85'
Søren Bødker  53'


Ledøje Idrætscenter, Smørum
Dommer: Jesper Dahl


12. august 2014
18:30
Skovshoved (5) 0 - 1 Hvidovre (3)
Jonathan Nielsen  17'


Skovshoved Idrætspark, Skovshoved
Dommer: Jesper Nielsen


12. august 2014
18:30
VB 1968 (6) 0 - 2 Søllerød-Vedbæk (3)
André Riel  59', 89'


Værebro Stadion, Bagsværd
Dommer: Yasin Seker


12. august 2014
19:00
SC Egedal (4) 3 - 2 (e.f.s.) Birkerød (4)
Patrick Kongsted  90'
Christian Offenberg  95'
Jimmy Mayasi  112'
Henrik Lyngsø Olsen  30'
Kristian Lund  114'


Ølstykke Stadion, Ølstykke
Dommer: Lars Christoffersen


13. august 2014
18:30
Avarta (3) 0 - 2 Lyngby (2)
Patrick Mortensen  32'
Lee Rochester Sørensen  41'


Espelundens Idrætsanlæg, Rødovre
Dommer: Michael Johansen


13. august 2014
18:30
FB (5) 0 - 3 Greve (4)
Christian Larsson  8'
Jonas Skov  23'
Sebastian Frank  80'




13. august 2014
18:30
FC Helsingør (3) 0 - 3 Fremad Amager (3)
Yasin Khayat  52'
Sebastian Krogdahl  67', 90' (str.)


Helsingør Stadion, Helsingør
Dommer: Lars Skibild Jensen


13. august 2014
18:30
Hellas (6) 0 - 8 FC Roskilde (2)
Pierre Larsen  14', 31', 53'
Mathias Cordua  34'
Bajram Fetai  38', 61'
Mark Leth Pedersen  63'
Simon Richter  66'


Engdraget, Valby
Dommer: Casper Thorsøe Jr.


13. august 2014
18:30
Herlev (3) 5 - 4 GVI (3)
Nicky Wollesen  31'
Nicholas Sobieski Hansen  45', 52'
Nicolai Nielsen  88'
Anders Syberg  90' (str.)
Jabar Shaza  3'
Frederik Taasby  35'
Lasse Qvist  61'
Casper Offenberg  64'


Herlev Stadion, Herlev
Dommer: Jonas Hansen


13. august 2014
18:30
HIK (3) 2 - 1 Frem (3)
Frederik Trier  43'
José De La Puente Garcia  52'
Christian Stein Stokholm  12'


Gentofte Sportspark, Gentofte
Dommer: Benjamin Willaume-Jantzen


13. august 2014
18:30
Jægersborg (4) 0 - 3 B93 (3)
Bjørn Zabell  26'
Omar Roshanie  55', 77'


Jægersborg Stadion, Gentofte
Dommer: Benjamin Leander


13. august 2014
18:30
Taastrup FC (4) 0 - 8 AB (2)
Linus R. Olsson  8', 59'
Jonas Henriksen  12'
Younes Namli  14'
Bjarke Jacobsen  27'
Kristian Uth  30'
Simon Bræmer  83', 87'


Taastrup Idrætspark, Taastrup
Dommer: Kasper Madsen


13. august 2014
19:00
Holbæk (3) 1 - 1 (e.f.s.) B1908 (3)
Fead Rama  24' Kristian Larsen  75'


Holbæk Stadion, Holbæk
Dommer: Benjamin Helm Svedborg

    Straffesparkskonkurrence  
4 - 5  

19. august 2014
18:30
FC Randoms (8) 0 - 10 AB Tårnby (4)
Benjamin Warlo
Jonathan Nielsen
Mikail Anli
Ricky Gotland Jensen
Casper Jensen
John Gadella


Valby IP tribunen, Valby
Dommer: Jakob A. Sundberg

Anden runde


I 2. runde træder nummer 5-10 fra Superligaen 2013-14 og nummer 1 og 2 fra Nordicbet Ligaen 2013-14 ind i DBU Pokalen og sammen med de 48 vindere fra 1. runde vil der være 56 hold.

Holdene deles op i 2 lige store puljer, hhv. Øst og Vest, da der var flere Vest-hold end Øst-hold, blev OB og Næsby rykket over i Øst-puljen Lodtrækningen tilrettelægges således, at klubberne i Superligaen ikke kan møde hinanden, samt så vidt muligt således, at klubberne udenfor Herre-DM ikke kan møde hinanden.

Lodtrækningen fandt sted torsdag d. 14. august 2014.[2]

Vest

16. september 2014
16:30
Marstal/Rise (4) 0 - 3 Jammerbugt FC (3)
Thomas Justesen  54'
Søren Lynge Svendsen  59'
Patrick Ehlers  90'


Marstal Stadion, Marstal
Dommer: Hans-Henrik Høite Hansen


23. september 2014
16:30
Brabrand (3) 1 - 2 AC Horsens (2)
Brian Johansen  89' Martin Lund  51'
Kjartan Finnbogason  63'


Brabrand Stadion, Brabrand
Dommer: Henrik Overgaard


23. september 2014
16:30
FC Svendborg (3) 1 - 0 (e.f.s.) Kjellerup (3)
Sandro Spasojevic  91'


Høje Bøge Stadion, Svendborg
Dommer: Paw Johansen


23. september 2014
16:30
FC Sønderborg (4) 0 - 7 Silkeborg (2)
Jeppe Illum  19', 45', 51'
Emil Scheel  36'
Nicolaj Agger  63', 85'
Morten Beck Andersen  82'


Alsie Express Park, Sønderborg
Dommer: Jakob Kehlet


23. september 2014
16:30
Kolding Boldklub (3) 1 - 7 Randers FC (1)
Christian Roost  7' Mikael Ishak  18', 32'
Jeppe Tverskov  49'
Viktor Lundberg  61'
Edgar Babayan  69'
Jonas Kamper  83'
Kasper Junker  85'


Mosevej Sportsplads, Kolding
Dommer: Morten Krogh


23. september 2014
16:30
Lindholm (4) 0 - 1 Esbjerg (1)
Ryan Laursen  80'


Lindholm Høje Stadion, Nørresundby
Dommer: Michael Tykgaard


23. september 2014
16:30
OKS (6) 1 - 2 Skovbakken (3)
Kambiz Jamal  35' Nicolai Christensen  70', 85'


OKSon Park, Odense
Dommer: Allan Rørdahl Borgstrøm


23. september 2014
19:00
AGF (2) 2 - 1 (e.f.s.) Hobro (1)
Kim Aabech  86', 99' Mathias Bersang Sørensen  53'


NRGi Park, Aarhus
Dommer: Jens Maae


24. september 2014
16:30
Esbjerg IF 92 (5) 0 - 3 SønderjyskE (1)
Bojan Golubovic  2'
Marvin Pourié  55', 83'


Skibhøj Anlæg, Esbjerg
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt


24. september 2014
16:30
Lyseng (4) 1 - 2 (e.f.s.) Odder (3)
Ikke oplyst Nicolai Johansen


Lyseng Idrætspark, Højbjerg
Dommer: Aydin Uslu


24. september 2014
16:30
Varde (3) 3 - 2 Ringkøbing (3)
Kasper Køhlert  4'
Haile Goitom  31'
Daniel Eugster  85'
Henrik Juelsgaard  11'
Andreas Killerich  39'


Sydbank Stadion, Varde
Dommer: Jens Madsen


24. september 2014
16:30
Aarhus Fremad (4) 2 - 1 FC Fredericia (2)
Mathias Schjødt  19'
Rasmus Brejner  87' (str.)
Sebastien Ibeagha  81'


Riisvangen Stadion, Aarhus
Dommer: Henning Jensen


30. september 2014
16:15
Marienlyst (3) 1 - 2 Skive (2)
Mads Aasgaard  48' Emil Zetterquist  83'
Mikkel Cramer  85'


Marienlystcentret, Odense
Dommer: Morten Krogh


30. september 2014
16:15
Vejgaard (5) 1 - 2 Vejle (2)
Frederik Poulsen  44' Christian Sivebæk  56'
Andreas Albers  60'


Soffy Road, Vejgaard
Dommer: Michael V. Jensen

Øst

27. august 2014
17:30
Svebølle (3) 1 - 5 FC Vestsjælland (1)
Saban Özdogan  73' Henrik Madsen  28'
Dennis Sørensen  53'
Marc Rochester Sørensen  57'
Danni König  67'
Rasmus Festersen  70' (str.)


Svebølle Stadion, Svebølle
Dommer: Benjamin Helm Svedborg


10. september 2014
17:00
Ledøje-Smørum (4) 0 - 1 Fremad Amager (3)
Sebastian Krogdahl  22'


Ledøje Idrætscenter, Smørum
Dommer: Casper Thorsøe Jr.


10. september 2014
19:00
Hvidovre (3) 1 - 2 (e.f.s.) FC Roskilde (2)
Kristoffer Wichmann  8' Robert Larsen 68'
Lars Brøgger Hansen  92'


Kæmpernes Arena, Hvidovre
Dommer: Benjamin Leander


23. september 2014
16:30
B73 Slagelse (7) 0 - 1 B1908 (3)
Chris Storm  70'


Stadion Vest, Slagelse
Dommer: Martin Køster


23. september 2014
16:30
FC Lejre (5) 0 - 6 Søllerød-Vedbæk (3)
André Riel  20', 71', 90', 90'
Morten Schmidt  22'
Magnus Rasmussen  58' (str.)


Osted Stadion, Lejre
Dommer: Peter Feigh


23. september 2014
16:30
Gilleleje (8) 1 - 5 HIK (3)
Jonas Rohrberg  31' Nick Christensen  37', 89'
Kim Christensen  48'
Andreas Smed  84', 90'


Nellerupgård Stadion, Gilleleje
Dommer: Thomas Dahl Strandberg


23. september 2014
16:30
Greve (4) 2 - 1 Nykøbing FC (3)


Greve Stadion, Greve Strand
Dommer: Jakob A. Sundberg


23. september 2014
16:30
Herlev (3) 0 - 2 B93 (3)
Nico Jørgensen  78'
Jack Castelijns  88'


Herlev Stadion, Herlev
Dommer: Yasin Seker


23. september 2014
16:30
Boldklubben Rødovre (5) 2 - 1 Avedøre (3)
Nicklas Raaberg  32'
Asmat El Ouargui  75'
Jesper Fosgaard  64'


Rødovre Stadion, Rødovre
Dommer: Jonas Hansen


24. september 2014
16:30
Kalundborg (4) 0 - 10 Lyngby (2)
Frederik Gytkjær  12' (str.)14', 18', 29', 60', 70'
Kristian Lindberg  28', 47', 74'
Patrick Mortensen  86'


Munkesø Stadion, Kalundborg
Dommer: Jesper Nielsen


24. september 2014
16:30
Næsby (3) 0 - 3 HB Køge (2)
Brandao  16', 74'
Oliver Jørgensen  90'


Næsby Stadion, Næsby
Dommer: Chris Johansen


24. september 2014
18:00
Brønshøj (2) 1 - 0 OB (1)
Mikkel Nøhr Christensen  46'


Tingbjerg Idrætspark, Brønshøj
Dommer: Lars Christoffersen


24. september 2014
18:30
SC Egedal (4) 1 - 1 (e.f.s.) FC Nordsjælland (1)
Christian Offenberg  85' Morten Nordstrand  82'


Ølstykke Stadion, Ølstykke
Dommer: Peter Kjærsgaard-Andersen

    Straffesparkskonkurrence  
4 - 3  

24. september 2014
19:00
AB Tårnby (4) 1 - 3 AB (2)
Søren Weibel  75' Linus R. Olsson  43' (str.)
Nichlas Rohde  74'
Rasmus Arildsen  75'


Tårnby Stadion, Tårnby
Dommer: Kasper Madsen

Tredje runde


I 3. runde træder nummer 1-4 fra Superligaen 2013-14 ind i DBU Pokalen og sammen med de 28 vindere fra 2. runde vil der være 32 hold.

Lodtrækningen tilrettelægges således, at klubberne i Superligaen ikke kan møde hinanden, samt så vidt muligt således, at klubberne udenfor Herre-DM ikke kan møde hinanden.

Lodtrækningen fandt sted fredag d. 26. september 2014.[3]

28. oktober 2014
14:00
Jammerbugt FC (3) 0 - 2 Brønshøj (2)
Oke Akpoveta  67'
Mikkel Møller  76' (sm.)


Sparekassen Vendsyssel Arena, Pandrup
Dommer: Henning Jensen


28. oktober 2014
14:00
Søllerød-Vedbæk (3) 0 - 3 Skive (2)
Edafe Egbedi  28'
Anders Vestergaard  32'
Mikkel Jespersen  51'


Rundforbi Stadion, Nærum
Dommer: Kasper Madsen


28. oktober 2014
18:00
Boldklubben Rødovre (5) 0 - 4 Silkeborg (1)
Robert Skov  37'
Jeppe Illum  51' (str.)
Nicolaj Agger  62'
Frans Dhia Putros  88'


Frederiksberg Idrætspark, Frederiksberg
Dommer: Lars Christoffersen


28. oktober 2014
18:00
Aarhus Fremad (4) 1 - 5 FC Midtjylland (1)
Michael G. Pedersen  89' Paul Onuachu  35', 56'
Marcos Urena  43'
Tim Sparv  53'
Marco Larsen  64'


MCH Arena, Herning
Dommer: Jakob Kehlet


28. oktober 2014
20:30
AGF (2) 1 - 1 (e.f.s.) SønderjyskE (1)
Arthur Sorin  22' Johan Absalonsen  90'


NRGi Park, Aarhus
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen

    Straffesparkskonkurrence  
4 - 5  

29. oktober 2014
14:00
FC Svendborg (3) 2 - 3 FC Vestsjælland (1)
Jonas Svaneberg Hansen  81'
Jonas Svaneberg Hansen  90'
Marc Rochester Sørensen  3'
Marc Rochester Sørensen  45'
Danni König  62'


Høje Bøge Stadion, Svendborg
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt


29. oktober 2014
14:00
Greve (4) 1 - 0 B93 (3)
Martin Søndergaard  60'


Greve Stadion, Greve Strand
Dommer: Jonas Hansen


29. oktober 2014
14:00
Skovbakken (3) 4 - 2 B1908 (3)
Jakob Rittig  63', 88', 90'
Niclas Høgh Kristensen  71'
Brian Hasserris  76'
Thomas Christiansen  90' (str.)


Vejlby Stadion, Aarhus
Dommer: Sandi Putros


29. oktober 2014
18:00
AC Horsens (2) 0 - 7 Esbjerg (1)
Jeppe Andersen  17'
Jakob Ankersen  22', 67'
Daniel Stenderup  67'
Martin Pusic  71', 79'
Mikkel Vestergaard  78'


CASA Arena, Horsens
Dommer: Jens Maae


29. oktober 2014
18:00
HIK (3) 1 - 5 Odder (3)
Thomas Asmussen  72' (str.) Nicolai Johansen  8'
Nikolaj Nielsen  45', 55'
Eddie Puskarich  75'
Simon Skibsted  78' (str.)


Gentofte Stadion, Hellerup
Dommer: Peter Kjærsgaard-Andersen


29. oktober 2014
18:30
HB Køge (2) 2 - 1 AB (2)
Philip Zinckernagel  23'
Bruninho  86'
Kenan Hajdarevic  87'


SEAS-NVE Park, Herfølge
Dommer: Benjamin Willaume-Jantzen


29. oktober 2014
19:00
Lyngby (2) 0 - 2 Randers FC (1)
Jeppe Tverskov  65'
Nicolai Brock-Madsen  70'


Lyngby Stadion, Lyngby
Dommer: Benjamin Helm Svedborg


29. oktober 2014
19:00
SC Egedal (4) 2 - 3 Varde (3)
Søren Rasmussen  8'
Rasmus Suhr  38'
Kasper Køhlert  55'
Rasmus Harm  75'
Daniel Eugster  90'


Ølstykke Stadion, Ølstykke
Dommer: Jakob A. Sundberg


29. oktober 2014
20:30
Fremad Amager (3) 1 - 3 Brøndby (1)
Sebastian S. Krogdahl  88' Teemu Pukki  20'
Martin Ørnskov  25' (str.)
Holmbert Aron Fridjonsson  73'


Sundby Idrætspark, København
Dommer: Kenn Hansen


30. oktober 2014
18:00
Vejle (2) 0 - 1 (e.f.s.) AaB (1)
Thomas Augustinussen  100'


Vejle Stadion, Vejle
Dommer: Dennis Mogensen


30. oktober 2014
20.30
FC Roskilde (2) 2 - 3 FC København (1)
Bajram Fetai 71' (str.)82' Steve de Ridder  8'
Andreas Cornelis  10'
Danny Amankwaa  13'


Roskilde Idrætspark, Roskilde
Dommer: Anders Poulsen

Fjerde runde


Lodtrækningen fandt sted fredag d. 31. oktober kl. 12.00.[4]

16. november 2014
15:00
HB Køge (2) 0 - 3 FC Vestsjælland (1)
Michael Christensen  6'
Jean-Claude Bozga  29'
Peter Nymann  81'


SEAS-NVE Park, Herfølge
Dommer: Peter Kjærsgaard-Andersen


19. november 2014
16:15
Odder (3) 2 - 4 AaB (1)
Nicolaj Johansen  1'
Tobias Rocatis  21'
Thomas Augustinussen  5'
Nicklas Helenius  12'
Henrik Dalsgaard  53'
Anders K. Jacobsen  74'


Nordjyske Arena, Aalborg
Dommer: Jens Maae


26. november 2014
18:00
Randers FC (1) 1 - 0 (e.f.s.) Silkeborg (1)
Viktor Lundberg  110'


AutoC Park Randers, Randers
Dommer: Jakob Kehlet


29. november 2014
13:00
Brønshøj (2) 1 - 0 Skive (2)
Andreas Granskov  65'


Tingbjerg Idrætspark, Brønshøj
Dommer: Jesper Nielsen


1. december 2014
19:00
Varde (3) 0 - 3 SønderjyskE (1)
Marvin Pourié  11' (str.)
Erik Marxen  34'
Bojan Golubovic  81'


Sydbank Park, Haderslev
Dommer: Jens Maae


3. december 2014
18:00
Skovbakken (3) 1 - 2 (e.f.s.) Brøndby (1)
Henrik Brodersen  62' Christian Nørgaard  11'
Lebogang Phiri  98'


Brøndby Stadion, Brøndby
Dommer: Anders Poulsen


4. december 2014
18:00
Greve (4) 0 - 3 FC København (1)
Youssef Toutouh  45'
Thomas Delaney  67'
Yones Felfel  90'


Greve Stadion, Greve Strand
Dommer: Lars Christoffersen


4. december 2014
20:30
Esbjerg (1) 3 - 0 FC Midtjylland (1)
Jakob Ankersen  14' (str.)
Tim Sparv  35' (sm.)
Mikkel Vestergaard  75'


Blue Water Arena, Esbjerg
Dommer: Dennis Mogensen

Kvartfinaler


Lodtrækningen fandt sted torsdag d. 4. december.

4. marts 2015
18:00
SønderjyskE (1) 4 - 2 (e.f.s.) Brøndby (1)
Marvin Pourié  3', 109'
Silas Songani  65'
Johan Absalonsen  107'
Johan Elmander  24'
Teemu Pukki  33'


Sydbank Park, Haderslev
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen


4. marts 2015
19:00
Brønshøj (2) 1 - 2 FC Vestsjælland (1)
Oke Akpoveta  28' Apostolos Vellios  9'
Marc Dal Hende  13'


Tingbjerg Idrætspark, Brønshøj
Dommer: Michael Johansen


5. marts 2015
18:00
F.C. København (1) 0 - 0 (e.f.s.) Randers FC (1)


Parken, København
Dommer: Anders Poulsen

    Straffesparkskonkurrence  
5 - 4  

5. marts 2015
20:30
Esbjerg FB (1) 4 - 2 AaB (1)
Emil Lyng  51'
Kevin Mensah  67', 72'
Lasse Rise  88'
Nicklas Helenius  37'
Thomas Enevoldsen  41'


Blue Water Arena, Esbjerg
Dommer: Jakob Kehlet

Semifinaler


Lodtrækningen fandt sted torsdag d. 5. marts 2015

Første kamp

15. april 2015
18:00
FC Vestsjælland (1) 2 - 0 SønderjyskE (1)
Eggert Jónsson  70'
Apostolos Vellios  85'


Harboe Arena, Slagelse
Dommer: Anders Poulsen


16. april 2015
18:15
FC København (1) 1 - 1 Esbjerg (1)
Youssef Toutouh  11' Mick van Buren  68'


Telia Parken, København
Dommer: Jens Maae

Anden kamp










Kategorier: DBU Pokalen | Fodboldsæson 2014-15 | Sæsoner i DBUs Landspokalturnering for herrer




Oplysninger pr: 05.12.2020 03:06:48 CET

Kilde: Wikipedia (Forfattere [Historik])    Licens: CC-by-sa-3.0

Ændringer: Alle billeder og de fleste designelementer, der er relateret til dem, blev fjernet. Nogle ikoner blev erstattet af FontAwesome-Icons. Nogle skabeloner blev fjernet (som "artikel skal udvides) eller tildeles (som" hatnotes "). CSS-klasser blev enten fjernet eller harmoniseret.
Wikipedia-specifikke links, der ikke fører til en artikel eller kategori (som "Redlinks", "links til redigeringssiden", "links til portaler") blev fjernet. Hvert eksternt link har et ekstra FontAwesome-ikon. Foruden nogle små designændringer blev medie-container, kort, navigationsbokse, talte versioner og Geo-mikroformater fjernet.

Bemærk venligst: Da det givne indhold automatisk tages fra Wikipedia på det givne tidspunkt, var og er en manuel verifikation ikke mulig. Derfor garanterer LinkFang.org ikke nøjagtigheden og virkeligheden af det erhvervede indhold. Hvis der er en information, der er forkert i øjeblikket eller har en unøjagtig visning, er du velkommen til at kontakt os: e-mail.
Se også: Aftryk & Fortrolighedspolitik.