DBU Pokalen 2016-17 - da.LinkFang.org

DBU Pokalen 2016-17


DBU Pokalen
Sæson 2016-17
Mester FC København
Andenplads Brøndby
DBU Pokalen

DBU Pokalen 2016-17 er den 63. udgave af DBU Pokalen. Finalen bliver spillet i Parken Kristi Himmelfartsdag d. 25. maj 2017.

Vinderen vil træde ind i Europa League, 2. kvalifikationsrunde. Hvis vinderen samtidig bliver dansk mester, kvalificerer klubben sig imidlertid til UEFA Champions League-kvalifikation i stedet. Pokalvinderens plads vil i stedet tilfalde nummer 2 i Superligaen.

Indholdsfortegnelse

Deltagere


107 hold er med i DBU Pokalen. Alle divisionshold fra sæsonen 2015-16 er automatisk med i pokalturneringen, mens tilmeldte seriehold spillede kvalifikationskampe for at komme med. FC Vestsjælland deltager ikke i pokalturneringen, da klubben er gået konkurs.[1]

Det seriehold fra sæsonen 2015-16, som når længst, får 100.000 kr. Når flere seriehold lige langt, fordeles pengene ligeligt. Denne sæson var det Kjellerup, der nåede længst, da de nåde 1/8-finalerne.[2] Kjellerup spillede sidste sæson i Danmarksserien.

Alka Superligaen

Klub Træder ind i Slået ud i Slået ud af
AC Horsens 1. runde 4. runde AGF
AGF 2. runde Kvartfinaler FC København
Brøndby 3. runde Finale, taber
Esbjerg 1. runde 3. runde B93
FC København 3. runde Finale, vinder
FC Midtjylland 3. runde Semifinaler Brøndby
FC Nordsjælland 2. runde 3. runde Næstved
Lyngby 2. runde 3. runde Kjellerup
OB 2. runde 3. runde Vendsyssel FF
Randers FC 2. runde Kvartfinaler Brøndby
Silkeborg 2. runde 4. runde AaB
SønderjyskE 3. runde 4. runde Randers FC
Viborg 2. runde 3. runde HB Køge
AaB 2. runde Kvartfinaler FC Midtjylland

NordicBet Liga

Klub Træder ind i Slået ud i Slået ud af
AB 1. runde 3. runde Marienlyst
FC Fredericia 1. runde 3. runde FC Roskilde
FC Helsingør 1. runde 3. runde AC Horsens
FC Roskilde 1. runde 4. runde Næstved
Fremad Amager 1. runde 3. runde FC Midtjylland
HB Køge 1. runde 4. runde Vendsyssel FF
Hobro 1. runde 2. runde Vendsyssel FF
Nykøbing FC 1. runde 2. runde Næstved
Næstved 1. runde Kvartfinaler Vendsyssel FF
Skive 1. runde 3. runde Silkeborg
Vejle 1. runde 2. runde OB
Vendsyssel FF 1. runde Semifinaler FC København

2. division

Klub Liga 2016-17 Træder ind i Slået ud i Slået ud af
Avarta Pulje 1 1. runde 1. runde Fremad Amager
B93 Pulje 1 1. runde 4. runde FC København
Brabrand Pulje 3 1. runde 2. runde FC Fredericia
Brønshøj Pulje 1 1. runde 1. runde Frederiksværk
Dalum Pulje 2 1. runde 2. runde Holbæk
FC Svendborg Pulje 2 1. runde 1. runde FC Fredericia
Fredensborg Pulje 1 1. runde 2. runde FC Helsingør
Frem Pulje 1 1. runde 3. runde Brøndby
HIK Pulje 1 1. runde 3. runde Randers FC
Holbæk Pulje 1 1. runde 3. runde AGF
Hvidovre Pulje 1 1. runde 3. runde SønderjyskE
Jammerbugt FC Pulje 3 1. runde 3. runde FC København
Kjellerup Pulje 3 1. runde 4. runde FC Midtjylland
Kolding IF Pulje 2 1. runde 2. runde VSK Aarhus
Marienlyst Pulje 2 1. runde 4. runde Brøndby
Middelfart Pulje 2 1. runde 1. runde Esbjerg
Næsby Pulje 2 1. runde 1. runde OKS
Odder Pulje 3 1. runde 2. runde Kjellerup
Thisted Pulje 3 1. runde 1. runde Aalborg Freja
VSK Aarhus Pulje 3 1. runde 3. runde AaB
Aarhus Fremad Pulje 3 1. runde 1. runde VSK Aarhus

Seriehold, Bornholm

Klub Liga 2016-17 Træder ind i Slået ud i Slået ud af
NB Bornholm Københavnsserien 1. runde 2. runde Frem

Seriehold, Fyn

Klub Liga 2016-17 Træder ind i Slået ud i Slået ud af
B1909 Albaniserien 1. runde 2. runde Skive
B1913 Danmarksserien 1. runde 1. runde Kolding IF
Flemløse/Hårby Serie 1 1. runde 2. runde Esbjerg
Marstal/Rise Albaniserien 1. runde 1. runde Varde
Morud Albaniserien 1. runde 1. runde Otterup
Nr. Aaby Serie 1 1. runde 1. runde Dalum
OKS Albaniserien 1. runde 2. runde Viborg
Otterup Albaniserien 1. runde 2. runde Hvidovre
Aarslev Albaniserien 1. runde 1. runde Marienlyst

Seriehold, Jylland

Klub Liga 2016-17 Træder ind i Slået ud i Slået ud af
Birkelse Jyllandsserien 1. runde 1. runde Vendsyssel FF
Brædstrup Jyllandsserien 1. runde 1. runde Lystrup
Christiansbjerg Serie 1 1. runde 1. runde Kjellerup
FC Skanderborg Danmarksserien 1. runde 1. runde Aabyhøj
FC Sønderborg Danmarksserien 1. runde 1. runde B1909
Holstebro Danmarksserien 1. runde 1. runde Lyseng
IF Skjold Sæby Danmarksserien 1. runde 1. runde Nørresundby
Lyseng Danmarksserien 1. runde 2. runde AC Horsens
Lystrup Danmarksserien 1. runde 2. runde Randers FC
Løgstør Jyllandsserien 1. runde 1. runde Skive
NUBI Serie 2 1. runde 1. runde Jammerbugt FC
Nørresundby Jyllandsserien 1. runde 2. runde AaB
Ringkøbing Danmarksserien 1. runde 1. runde Hobro
Silkeborg KFUM Serie 1 1. runde 1. runde Brabrand
Sædding/Guldager Jyllandsserien 1. runde 1. runde Flemløse/Hårby
Tarm Serie 1 1. runde 1. runde AC Horsens
Tjæreborg Serie 1 1. runde 1. runde Vejle
Varde Danmarksserien 1. runde 2. runde Jammerbugt FC
Vatanspor Danmarksserien 1. runde 1. runde Odder
Aabyhøj Jyllandsserien 1. runde 2. runde Silkeborg
Aalborg Freja Jyllandsserien 1. runde 2. runde AGF

Seriehold, København

Klub Liga 2016-17 Træder ind i Slået ud i Slået ud af
AB Tårnby Danmarksserien 1. runde 1. runde B93
B1908 Danmarksserien 1. runde 2. runde Marienlyst
CSC Serie 1 1. runde 1. runde FC Helsingør
FC Græsrødderne Serie 3 1. runde 1. runde AB
Fremad Valby Danmarksserien 1. runde 1. runde Tårnby FF
GVI Danmarksserien 1. runde 1. runde HIK
IF Føroyar Serie 1 1. runde 1. runde VB 1968
Jægersborg Danmarksserien 1. runde 1. runde IF Skjold Birkerød
Skovshoved Danmarksserien 1. runde 2. runde FC Roskilde
Tårnby FF Københavnsserien 1. runde 2. runde FC Nordsjælland
Vanløse Danmarksserien 1. runde 1. runde Frem

Seriehold, Lolland-Falster

Klub Liga 2016-17 Træder ind i Slået ud i Slået ud af
Døllefjelde-Musse Sjællandsserien 1. runde 2. runde HB Køge
FC Nakskov Lolland-Falsterserien 1. runde 1. runde Holbæk
Horslunde Lolland-Falsterserien 1. runde 1. runde Døllefjelde-Musse
Maribo Lolland-Falsterserien 1. runde 1. runde FC Roskilde

Seriehold, Sjælland

Klub Liga 2016-17 Træder ind i Slået ud i Slået ud af
Avedøre Danmarksserien 1. runde 1. runde B1908
Ballerup-Skovlunde Sjællandsserien 1. runde 1. runde Skovshoved
Frederiksværk Serie 2 1. runde 2. runde Lyngby
Herlev Danmarksserien 1. runde 1. runde Hvidovre
Herlufsholm Danmarksserien 1. runde 1. runde Nykøbing FC
IF Skjold Birkerød Sjællandsserien 1. runde 2. runde HIK
Jyderup Serie 2 1. runde 1. runde KFUM Roskilde
Karlslunde Danmarksserien 1. runde 1. runde HB Køge
KFUM Roskilde Danmarksserien 1. runde 2. runde B93
Ledøje-Smørum Danmarksserien 1. runde 2. runde AB
Måløv Serie 2 1. runde 1. runde Fredensborg
Rosenhøj Serie 2 1. runde 1. runde Ledøje-Smørum
Taastrup FC Danmarksserien 1. runde 1. runde NB Bornholm
VB 1968 Serie 1 1. runde 2. runde Fremad Amager

Første runde


I turneringens første runde er holdene opdelt i en Vest- og Øst-pulje. I Vestpuljen deltager 50 hold, der igen er opdelt i tre puljer, "Nord-puljen", "Midt-puljen" og "Syd/Fyn-puljen". Østpuljen består af 45 hold, der er opdelt i to puljer "Sjælland/Lolland/Falster-puljen" og "Sjælland/København/Bornholm-puljen".

Lodtrækningen fandt sted fredag den 23. juni 2016.[3]

Vest, Nord

9. august 2016
18:30
IF Skjold Sæby (4) 0 - 3 Nørresundby (5)
Kampfakta Peter Stokholm  32'
Kasper Knudsen  57'
Nick Vinstrup Svendsen  75'


Sparekassen Vendsyssel Arena, Sæby
Dommer: Patrick Remon Andersen


9. august 2016
18:30
NUBI (7) 4 - 5 (e.f.s.) Jammerbugt FC (3)
Jes Rødhus  1'
Mathias Borregaard Carlsen  69'
Mikkel Christensen  89'
John Martin Sørensen  116'
Kampfakta Tommy Okello  18'
Simon Studsgaard Knudsen  20'
Victor Rafael  76'112'
Rune Larsen  100'


NUBI's Stadion, Nørresundby
Dommer: Henrik Overgaard


9. august 2016
18:30
Aalborg Freja (5) 1 - 1 (e.f.s) Thisted (3)
Chris Jensen  42' (str.) Kampfakta Sonny Jakobsen  31'


Frejaparken, Aalborg
Dommer: Chris Johansen

    Straffesparkskonkurrence  
4 - 3  

10. august 2016
18:30
Birkelse (5) 0 - 9 Vendsyssel FF (2)
Kampfakta Brandao  7'28'
Moses Opondo  8'50'
Tiago Leonco  30' (str.)
Nicolas Bøgild  67'
Chris Sørensen  76'


J.L. Biler Arena, Aabybro
Dommer: Tinna Høj Christensen


10. august 2016
18:30
Løgstør (5) 0 - 4 Skive (2)
Kampfakta Jeppe Bjerregaard  28'
Mads Lykke Eriksen  50'90'
Oliver Pedersen  70'


Løgstør Stadion, Løgstør
Dommer: Michael V. Jensen

Vest, Midt

9. august 2016
18:30
Silkeborg KFUM (6) 2 - 6 Brabrand (3)
Mads Bjerregaard Andersen  4'
Christian Pedersen  71'
Kampfakta Morten Peipinen  24'
Mike Kaljo  44'70'
Kenan Hajdarevic  48'
Orhun Özturk  73'
Mads Rosenberg  82'


Søholt Idrætspark, Silkeborg
Dommer: Jens Maae


9. august 2016
18:30
Vatanspor (4) 1 - 5 Odder (3)
Fatih Ceylan  75' Kampfakta Mikkel Bresløv Larsen  25'30'
Simon Brink Rasmussen  50'
Kasper Mikkelsen  61'
Simon Skibsted  86'


Sødalskolen, Brabrand
Dommer: Morten Krogh


9. august 2016
18:30
Aarhus Fremad (3) 1 - 1 (e.f.s) VSK Aarhus (3)
Mathias Valentin  25' Kampfakta Oscar Scott Carl  61'


Riisvangen Stadion, Aarhus
Dommer: Jakob Kehlet

    Straffesparkskonkurrence  
4 - 5  

9. august 2016
18:30
Ringkøbing (4) 0 - 2 Hobro (2)
Kampfakta Sebastian Andersen  31'
Wilfried Domoraud  76'


Green Arena, Ringkøbing
Dommer: Michael Tykgaard


9. august 2016
19.00
Holstebro (4) 3 - 5 (e.f.s) Lyseng (4)
Mikkel Richardt Mortensen  47'
Patrick Damkjær  76'
Casper Krarup Petersen  90'
Kampfakta Stefan Stokvad  70'
Frederik Kolling  73'77'
Frederik Brochstedt Pedersen  111'116'


Holstebro Idrætspark, Holstebro
Dommer: Mathias Kræmer


10. august 2016
18:30
Brædstrup (5) 0 - 3 Lystrup (4)
Kampfakta Mike Rohde  43'
Jeppe Christensen  63'
Steffen Sørensen  75'


Brædstrup Stadion, Brædstrup
Dommer: Bjarke Bruun


10. august 2016
18:30
Christiansbjerg (6) 0 - 9 Kjellerup (3)
Kampfakta Simon Stjernholm Pedersen  9' (selvmål)
Kenneth Nielsen  21'
Martin Svendsen  26'
Mikkel Dahl  41'56'58'
Kristoffer Lind  77'
Mathias Gertsen  86'


CIF's anlæg, Aarhus
Dommer: Allan Staal


10. august 2016
18:30
Tarm (6) 1 - 3 AC Horsens (1)
Lasse Kristensen  79' Kampfakta Kjartan Finnbogason  5'24'
Jonas Gemmer  56'


Tarm Stadion, Tarm
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt


10. august 2016
18:30
Aabyhøj (5) 2 - 0 FC Skanderborg (4)
Alexander Aharonian  49'
Marc Lindhard Jensen  64'
Kampfakta


Aabyhøj Stadion, Aabyhøj
Dommer: Mikkel Redder

Vest, Syd/Fyn

9. august 2016
18:30
B1913 (4) 0 - 4 Kolding IF (3)
Kampfakta Rune Nautrup  10'84'
André Jepsen  37'
Bogi Reinert Petersen  54'


Campus Road, Odense
Dommer: Morten Bertelsen


9. august 2016
18:30
Morud (5) 3 - 5 (e.f.s) Otterup (5)
Emil Zygmunt Feddersen
Jacob Thomsen
Kristian Kaspersen
Kampfakta Emil Høstrup
Jeppe Egdal Davidsen
Sebastian Roed Andersen
Nikolaj Gjettermann


VVS Fyn Arena, Morud
Dommer: Midhat Sulejmanovic


9. august 2016
18:30
Nr. Aaby (6) 1 - 6 Dalum (3)
Emil Hauge Mortensen  63' Kampfakta Rune Corfitzen  11'
Tais Holm Christensen  49'53'
René Hansen  56'59'
Frank Michael Nielsen  77' (str.)




9. august 2016
18:30
OKS (5) 2 - 1 Næsby (3)
Frederik Cappelen  72'75' (str.) Kampfakta Anders Lagoni  82'


OKSON-Park, Odense
Dommer: Martin Outzen


9. august 2016
18:30
Aarslev (5) 0 - 2 Marienlyst (3)
Kampfakta Christian Krøll Rasmussen  20'
Esben Petersen  65'


Netplan Arena, Aarslev
Dommer: Søren Stagaard


10. august 2016
18:30
B1909 (5) 1 - 0 FC Sønderborg (4)
Mathias Munk  76' (str.) Kampfakta


B1909's anlæg, Odense
Dommer: Allan Rørdahl Borgstrøm


10. august 2016
18:30
FC Svendborg (3) 1 - 4 FC Fredericia (2)
Martin Høgstad  39' Kampfakta Mathias Jacobsen  37'
Oliver Feldballe  76' (str.)
Mikkel Knudsen  89'
Frans Dhia Putros  90' (str.)


Høje Bøge Stadion, Svendborg
Dommer: Peter Rasmussen


10. august 2016
18:30
Flemløse/Hårby (6) 2 - 1 (e.f.s) Sædding/Guldager (5)
Nichlas Jensen  90'
Jacob Hansen  101'
Kampfakta Mikkel Knudsen  47'


Hårby Stadion, Haarby
Dommer: Midhat Sulejmanovic


10. august 2016
18:30
Varde (4) 1 - 0 Marstal/Rise (5)
[Nichlas Lindeman Holm Kampfakta




11. august 2016
18:30
Middelfart (3) 0 - 1 Esbjerg (1)
Kampfakta Nielsen  4'




16. august 2016
18:15
Tjæreborg (6) 1 - 3 Vejle (2)
Jensen  20' Kampfakta Alvarez  6'
Schoop  43'
Elgaard  63'



Øst, Sjælland/Lolland/Falster

9. august 2016
18:30
FC Nakskov (6) 0 - 5 Holbæk (3)
Kampfakta Billeskov  26'
Sjørslev  30'59'
Serinkanli  61' (str.)
Rasmussen  90' (selvmål)


OK+ Stadion, Nakskov
Dommer: Kenneth Sørensen


9. august 2016
18:30
Horslunde (6) 2 - 3 Døllefjelde Musse (5)
Andersen  32'
Dara  60'
Kampfakta Andreasen  2'
Latocha  80'
Knudsen  87'


Horslunde Stadion, Horslunde
Dommer: Martin Køster


9. august 2016
18:30
Jyderup (7) 1 - 7 KFUM Roskilde (4)
Eriksen  7' Kampfakta Olsen  25'77' (str.)
Nagel  35'
Juhl  65'81'
Andersen  68'88'


Jyderup Stadion, Jyderup
Dommer: Nicolai Mossing Madsen


10. august 2016
18:30
Karlslunde (4) 0 - 2 HB Køge (2)
Kampfakta Ghani  90' (selvmål)
Andersen  90'


Karlslunde Stadion, Karlslunde
Dommer: Jesper Nielsen


10. august 2016
18:30
Maribo (6) 0 - 4 FC Roskilde (2)
Kampfakta Buch  12'66'
Andersen  15'36'


MB's anlæg, Maribo
Dommer: Jakob A. Sundberg


16. august 2016
18:15
Herlufsholm (4) 0 - 4 Nykøbing FC (2)
Kampfakta Bertelsen  37'
Bonde  40'
Kaalund  53'
Berner  78'



Næstved er oversidder i 1. runde.

Øst, Sjælland/København/Bornholm

9. august 2016
17:00
NB Bornholm (5) 2 - 1 Taastrup FC (4)
Kacper Stukonis  64'
Lasse Andersen  79'
Kampfakta Christian Soelberg  74' (selvmål)


Nexø Stadion, Nexø
Dommer: Danny V. Nielsen


9. august 2016
18:30
Frederiksværk (7) 1 - 0 Brønshøj (3)
Rasmus Borre  6' Kampfakta


Frederiksværk Stadion, Frederiksværk
Dommer: Anders Skjødt Petersen


9. august 2016
18:30
IF Føroyar (6) 1 - 2 (e.f.s) VB 1968 (6)
Christian Høgni Jacobsen  11' Kampfakta Ali Samir El-Khatib  82'
Brian Nielsen  106'


Kløvermarken, København
Dommer: Benjamin Leander


9. august 2016
18:30
IF Skjold Birkerød (5) 2 - 0 Jægersborg (4)
Rasmus Garly Hansen  5'
Frederik Madsen  86'
Kampfakta


Birkerød Stadion, Birkerød
Dommer: Lars Christoffersen


9. august 2016
18:30
Måløv (7) 0 - 6 Fredensborg (3)
Kampfakta Kevin Schmidt  6'
Austin Smith  31'84'
Mads Falck  33'
John Frederiksen  74'
Mads Brøndberg  80'


Måløv Idrætspark, Måløv
Dommer: Jakob A. Sundberg


9. august 2016
18:30
Rosenhøj (7) 1 - 3 Ledøje-Smørum (4)
Jesper Rask Pedersen  64' Kampfakta Emil Scott Rasmussen  48'
Marc Lind Jørgensen  63'
Dennis Lind Jørgensen  90'


Sønderkærskolen, Hvidovre
Dommer: Thomas Dahl Strandberg


9. august 2016
18:30
Tårnby FF (5) 3 - 2 Fremad Valby (4)
Martin Bernburg  18'
Patrick Sandby Knudsen  36'83'
Kampfakta Mads Thomsen  15'
Nicklas Jørgensen  88'


Vestamager Idrætsanlæg, Tårnby
Dommer: Casper Thorsøe Jr.


9. august 2016
18:30
Vanløse (4) 3 - 4 Frem (3)
Emil Carlsen  80'
Christian Stokholm  81' (selvmål)
Mohamad Fakhri Al-Naser  90'
Kampfakta Daniel Holm  25'
Mikkel Antonsson  53'56'
Daniel Elly Pedersen  64'


Vanløse Idrætspark, Vanløse
Dommer: Peter Kjærsgaard


10. august 2016
18:30
Avedøre (4) 1 - 3 B1908 (4)
Simon Boe Nielsen  90' Kampfakta Valdemar Brockdorff  16'
Kristian D. Larsen  21' (str.)


Avedøre Stadion, Hvidovre
Dommer: Yasin Seker


10. august 2016
18:30
B93 (3) 3 - 1 AB Tårnby (4)
Omar Roshani  31'
Nicklas Granzow  72'
Tarik Mourhrib  90'
Kampfakta Ivan Christijansen  76'


Østerbro Stadion, København
Dommer: Benjamin Leander


10. august 2016
18:30
Ballerup-Skovlunde (5) 1 - 4 Skovshoved (4)
Alexander Petersen  53' Kampfakta Simon Bræmer  44' (str.)
Nicolai Vallys  63'67'


Ballerup Idrætspark, Ballerup
Dommer: Benjamin Helm Svedborg


10. august 2016
18:30
Fremad Amager (2) 2 - 1 Avarta (3)
Christian Groth Møller  20'
Rune Friis  87'
Kampfakta Marko Radosavljevic  63'


Sundby Idrætspark, København
Dommer: Anders Poulsen


10. august 2016
18:30
GVI (4) 2 - 2 (e.f.s) HIK (3)
Morten Lund  24'
Mathias Veltz  100'
Kampfakta Alexander Green  20'
Lucas Ravn-Hansen  94'


Nymosen, Gentofte
Dommer: Simon Rosenlund

    Straffesparkskonkurrence  
5 - 6  

10. august 2016
18:30
Herlev (4) 2 - 3 (e.f.s) Hvidovre (3)
Miran Makusuti  17'
Christopher Grube Jensen  19'
Kampfakta Mikkel R. Rasmussen  48'
Martin Nielsen  75'
Lucas Ravn-Hansen  94'
Frederik Simson  118'


Herlev Stadion, Herlev
Dommer: Jonas Hansen


10. august 2016
20:00
FC Græsrødderne (8) 1 - 2 AB (2)
Klaus Lykke  90' Kampfakta Lars Brøgger  65'69'


Gentofte Stadion, Gentofte
Dommer: Peter Munch Larsen


16. august 2016
18:15
CSC (6) 2 - 6 FC Helsingør (2)
 15' (selvmål)
Mikkel Bertelsen  73'
Kampfakta Martin Koch  11'56'71'
Jonathan Nielsen  32'
Ricki Olsen  44'
Felix Brun  90'


Kløvermarken, København
Dommer: Jonas Hansen

Anden runde


I 2. runde træder nummer 5-10 fra Superligaen 2015-16 og nummer 1 og 2 fra 1. division 2015-16 ind i DBU Pokalen og sammen med de 48 vindere fra 1. runde, vil der være 56 hold.

Holdene deles op i 2 lige store puljer, hhv. Øst og Vest. Da der var flere Vest-hold end Øst-hold, er de tre fynske hold, Dalum, Marienlyst og Otterup blevet rykket over i Øst-puljen.

Kampene spilles enten d. 30. august eller 31. august 2016. Lodtrækningen tilrettelægges således, at klubberne i Superligaen ikke kunne møde hinanden, samt så vidt muligt således, at klubberne udenfor Herre-DM ikke kunne møde hinanden.

Lodtrækningen fandt sted fredag d. 12. august 2016.[4]

Vest

30. august 2016
17:30
Kjellerup (3) 2 - 0 Odder (3)
Lasse Buch Møberg  38'50' Kampfakta


Bjergets Idrætsanlæg, Kjellerup
Dommer: Esad Deronjic


30. august 2016
17:30
Varde (4) 1 - 2 Jammerbugt FC (3)
Dogan Özcelik  15' Kampfakta Christian Rye  23'
Nicklas Sørensen  30'


Sydbank Stadion, Varde
Dommer: Aydin Uslu


30. august 2016
17:30
VSK Aarhus (3) 4 - 3 (e.f.s) Kolding IF (3)
Henrik Brodersen  35'52'
Marcus Sloth Jørgensen  73'
Christian Heegaard Dam  114'
Kampfakta Rune Nautrup  65'
Lennart Nielsen  79'
Martin Hedager Jensen  82'


Vejlby/Risskov Centret, Risskov
Dommer: Bjarke Bruun


30. august 2016
17:30
Aabyhøj (5) 0 - 9 Silkeborg (1)
Kampfakta Nicklas Helenius  9'64'
Andreas Albers  12'
Mikkel Vendelbo  18'
Emil Lyng  30'80'
Emil Scheel  37'
Frank Hansen  75'
Nicolaj Agger  81'


Aabyhøj Stadion, Aabyhøj
Dommer: Jakob Kehlet


31. august 2016
17:00
Lyseng (4) 1 - 4 (e.f.s) AC Horsens (1)
Jeppe Strynø  1' Kampfakta Kim Aabech  89'
André Bjerregaard  95'105'
Kjartan Finnbogason  114'


Lyseng Idrætsanlæg, Højbjerg
Dommer: Sandi Putros


31. august 2016
17:30
B1909 (5) 0 - 6 Skive (2)
Kampfakta Jesper Henriksen  19'31'65'
Andreas Kock  36'
Jeppe Mogensen  55'57'


B1909's anlæg, Odense
Dommer: Allan Staal


31. august 2016
17:30
Flemløse/Hårby (6) 0 - 5 Esbjerg (1)
Kampfakta Awer Mabil  12'86'
Robin Söder  67'
Leon Jessen  18'
Jacob Sørensen  89'


Flemløse Stadion, Glamsbjerg
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt


31. august 2016
17:30
Lystrup (4) 2 - 6 Randers FC (1)
Mikkel Nygaard  41'
Nicolai Jenning Bach  90'
Kampfakta Mikael Ishak  14'
Marvin Pourié  32'42'48'
Edgar Babayan  35'
Erik Marxen  63'


Lystrup Idrætsanlæg, Lystrup
Dommer: Chris Johansen


31. august 2016
17:30
OKS (5) 0 - 2 Viborg (1)
Kampfakta Jeppe Curth  62'
Serge Deble  72'


OKSON-Park, Odense
Dommer: Peter Rasmussen


31. august 2016
17:30
Aalborg Freja (5) 0 - 5 AGF (1)
Kampfakta Simon Gasberg  72' (selvmål)
Danny Olsen  5'40'
Morten 'Duncan' Rasmussen  18'43'


Ceres Park, Aarhus
Dommer: Morten Krogh


7. september 2016
17:30
Brabrand (3) 2 - 4 FC Fredericia (2)
Mike Kaljo  18'
Nichlas Ørbæk Knudsen  84'
Kampfakta Mads Raben  10'
Christian Nissen  36'
Mathias Hebo Rasmussen  40'
Frans Dhia Putros  46'


Brabrand Idrætsanlæg, Brabrand
Dommer: Henrik Overgaard


7. september 2016
17:30
Nørresundby (5) 1 - 5 AaB (1)
Rasmus Højer  84' (str.) Kampfakta Markus Holgersson  25'
Thomas Enevoldsen  42'48'
Sebastian Grønning  59'
Jannik Pohl  89'


Lundholm Høje Stadion, Nørresundby
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen


7. september 2016
17:30
Vendsyssel FF (2) 2 - 0 Hobro (2)
Tiago Leonco  7'
Thomas Dalgaard  45'
Kampfakta


Bredbånd Nord Arena, Hjørring
Dommer: Mikkel Redder


7. september 2016
20:15
Vejle (2) 0 - 4 OB (1)
Kampfakta Rasmus Jönsson  28'59'
Rasmus Festersen  44'
Thomas Mikkelsen  85'


Vejle Stadion, Vejle
Dommer: Morten Krogh

Øst

30. august 2016
16:15
NB Bornholm (5) 0 - 4 Frem (3)
Kampfakta Mallik Conradsen  62'76'
Daniel Holm  73'
Mark Sundstrup  89'


Nexø Stadion, Nexø
Dommer: Martin Køster


30. august 2016
17:30
Dalum (3) 0 - 1 Holbæk (3)
Kampfakta Malte Sjørslev  41'


Dalum Stadion, Odense
Dommer: Paw Johansen


30. august 2016
17:30
IF Skjold Birkerød (5) 0 - 3 HIK (3)
Kampfakta Andreas Ravn Nielsen  35'
Andreas Kiel Smed  46'
Alexander Green  83'


Birkerød Stadion, Birkerød
Dommer: Jesper Nielsen


30. august 2016
17:30
KFUM Roskilde (4) 1 - 4 B93 (3)
Emre Selvi  81' Kampfakta Sebastian Czajkowski  36'44'
Nicolai Olsen  47'85'


Lillevang Idrætscenter, Roskilde
Dommer: Benjamin Willaume-Jantzen


30. august 2016
17:30
Ledøje-Smørum (4) 2 - 7 AB (2)
Jacob Lind Jørgensen  66'72' Kampfakta Jonas Henriksen  9'
William Kvist  15'
Emil Holten  38'
Jabar Sharza  40'46'
Lars Brøgger  63'90'


Ledøje Idrætscenter, Smørum
Dommer: Anders Poulsen


30. august 2016
17:30
Otterup (5) 0 - 4 Hvidovre (3)
Kampfakta Frederik Simson  26'
Luca Dumic  41'
Louka Andreasen  43'
Martin Nielsen  55'


Otterup Stadion, Otterup
Dommer: Søren Stagaard


30. august 2016
17:30
Tårnby FF (5) 1 - 4 FC Nordsjælland (1)
Martin Bernburg  90' Kampfakta Godsway Donyoh  8'
Adnan Yaqoob  73'
Divine Naah  90'


Vestamager Idrætsanlæg, Kastrup
Dommer: Michael Johansen


31. august 2016
17:30
B1908 (4) 1 - 5 Marienlyst (3)
Kristian D. Larsen  66' Kampfakta Christian Krøll Rasmussen  3'
Rasmus Dyrløv Madsen  35'
Mark Kongstedt  60'
Bilal Naser  68'
Lasse Thomsen  81'


Sundby Idrætspark, København
Dommer: Thomas Dahl Strandberg


31. august 2016
17:30
Fredensborg (3) 0 - 4 FC Helsingør (2)
Kampfakta Mads Aaquist  13'81'
Martin Koch  15'30'


Fredensborg Stadion, Fredensborg
Dommer: Jonas Hansen


31. august 2016
17:30
Frederiksværk (7) 1 - 3 Lyngby (1)
Nielsen  82' Kampfakta Gytkjær  18'24'25'


Frederiksværk Stadion, Frederiksværk
Dommer: Lars Christoffersen


31. august 2016
17:30
VB 1968 (6) 0 - 2 Fremad Amager (2)
Kampfakta Mortesen  38'
Kaagh  60'


Skovbrynet Skole, Bagsværd
Dommer: Benjamin Leander


5. september 2016
18:30
Nykøbing FC (2) 2 - 2 (e.f.s) Næstved (2)
Jensen  67'
Wagner  82'
Kampfakta Illum  14'
Mertz  18' (str.)



    Straffesparkskonkurrence  
3 - 4  

7. september 2016
17:30
Døllefjelde Musse (5) 0 - 3 HB Køge (2)
Kampfakta Arrocha  8'
Wolhgemuth  24' (str.)
Krdzic  41'


DMI's anlæg, Døllefjelde Musse
Dommer: Kenneth Sørensen


7. september 2016
17:30
Skovshoved (4) 1 - 3 FC Roskilde (2)
Bræmer  39' Kampfakta Pedersen  1'
Nielsen  55'
Storm  87'



Tredje runde


I 3. runde træder nummer 1-4 fra Superligaen 2015-16 ind i DBU Pokalen og sammen med de 28 vindere fra 2. runde vil der være 32 hold.

Lodtrækningen tilrettelagdes således, at klubberne i Superligaen ikke kunne møde hinanden, samt så vidt muligt således, at klubberne udenfor Herre-DM ikke kunne møde hinanden.

Lodtrækningen fandt sted fredag d. 9. september 2016.[5]

11. oktober 2016
18:15
HIK (3) 1 - 3 (e.f.s) Randers FC (1)
Lau  105' Kampfakta Pourié  95'99'
Allansson  112'




12. oktober 2016
19:00
Skive IK (2) 1 - 3 (e.f.s) Silkeborg IF (1)
Pedersen  64' Kampfakta Albers  90'
Agger  109'
Lyng  117'


Spar Nord Arena, Skive
Tilskuere: 906[7]
Dommer: Sandi Putros


13. oktober 2016
19:00
B.93 (3) 1 - 0 Esbjerg fB (1)
Ogude  87' Kampfakta


Østerbro Stadion, København
Tilskuere: 432[8]
Dommer: Peter Kjærsgaard


19. oktober 2016
19:00
Vendsyssel FF (2) 2 - 1 OB (1)
Brandão  59'69' Kampfakta Jacobsen  24'




25. oktober 2016
15:15
Kjellerup IF (3) 4 - 3 (e.f.s) Lyngby BK (1)
Nielsen  57'
Lind  77'
Dahl  87'
Bang Nielsen  110'
Kampfakta Rise  14'
Rasmussen  19'
Odgaard  31'




25. oktober 2016
18:30
Hvidovre IF (3) 0 - 2 SønderjyskE (1)
Kampfakta Kløve  89'90'


Kæmpernes Arena, Hvidovre
Tilskuere: 485[11]
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt


26. oktober 2016
15:15
FC Helsingør (2) 0 - 1 AC Horsens (1)
Kampfakta Jespersen  38'




26. oktober 2016
15:15
VSK Aarhus (3) 0 - 1 AaB (1)
Kampfakta Børsting  55'




26. oktober 2016
17:30
Jammerbugt FC (3) 1 - 6 FC København (1)
Jensen  69' Kampfakta Keita  4'
Falk  29'
Roerslev  46'
Kristoffersen  58'
Røjkjær  79'82'


Nordjyske Arena, Aalborg
Tilskuere: 651[14]
Dommer: Jens Maae


26. oktober 2016
19:00
FC Roskilde (2) 2 - 1 FC Fredericia (2)
Storm  16'
Lindberg  49'
Kampfakta Putros  77' (str.)




26. oktober 2016
19:00
Holbæk (3) 1 - 3 AGF (1)
Ustrup  30' Kampfakta Backman  19'
Junker  42'
Ikonomodis  90'


SuRi Park, Holbæk
Tilskuere: 740[16]
Dommer: Sandi Putros


26. oktober 2016
19:00
Marienlyst (3) 2 - 2 (e.f.s) AB (2)
Lærche  6'35' Kampfakta Thomsen  59'
Rohde  75'



    Straffesparkskonkurrence  
4 - 2  

26. oktober 2016
20:15
Frem (3) 1 - 2 Brøndby (1)
Camili  30' Kampfakta 'Greko' Jakobsen  14'
Pukki  82'


Valby Idrætspark, Valby
Tilskuere: 6.543[18]
Dommer: Peter Kjærsgaard


27. oktober 2016
19:45
Fremad Amager (2) 1 - 3 FC Midtjylland (1)
Senoglu  82' Kampfakta Duelund  34'
Olsson  58'
Onuachu  90'




2. november 2016
19:00
HB Køge (2) 2 - 1 Viborg (1)
Lazarevic  14'
Rochester Sørensen  24'
Kampfakta Frederiksen  49'


Castus Park, Herfølge
Tilskuere: 452[20]
Dommer: Morten Krogh


2. november 2016
19:00
Næstved IF (2) 1 - 0 FC Nordsjælland (1)
Illum  62' (str.) Kampfakta


Euro Outlets Stadion, Næstved
Tilskuere: 548[21]
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen

Fjerde runde


Lodtrækningen fandt sted fredag d. 4. november 2016.[22]

28. februar 2017
19:00
Vendsyssel FF (2) 4 - 0 HB Køge (2)
Gouriye  4'38'
Meinhard Olsen  25'
Leonco  49'
Kampfakta




1. marts 2017
19:30
B93 (3) 0 - 3 FC København (1)
Kampfakta Kristoffersen  23'
Kusk  27'49'




2. marts 2017
19:30
AaB (1) 5 - 0 Silkeborg (1)
Thellufsen  25'38'52'79'
Flores  52'
Kampfakta




7. marts 2017
17:45
Kjellerup (3) 0 - 3 FC Midtjylland (1)
Kampfakta Bruninho  13'
Duelund  17'
Kroon  34'


Mascot Park, Silkeborg[27]
Tilskuere: 1.321[28]
Dommer: Jørgen Daugbjerg Buchardt


8. marts 2017
17:45
Marienlyst (3) 1 - 4 Brøndby IF (1)
Petersen  37' (str.) Kampfakta Austin  20'
Crone  24'
Wilczek  32'
Kalmár  34'




8. marts 2017
19:00
Næstved (2) 3 - 2 FC Roskilde (2)
P. Nygaard Hansen  35'
S. Nygaard Hansen  45'
Christiansen  81'
Kampfakta Lissau  34'
Jørgensen  75'




15. marts 2017
18:00
AC Horsens (1) 1 - 3 AGF (1)
Tshiembe  7' Kampfakta Junker  62'81'86'


CASA Arena, Horsens
Tilskuere: 2.271[32]
Dommer: Michael Tykgaard


15. marts 2017
18:00
Randers FC (1) 1 - 0 SønderjyskE (1)
Pourie  15' (str.) Kampfakta


BioNutria Park, Randers
Tilskuere: 2.608[33]
Dommer: Jens Maae

Kvartfinaler


Lodtrækningen fandt sted fredag den 17. marts 2017.[34]

5. april 2017
18:00
Næstved (2) 1 - 2 Vendsyssel FF (2)
Bechmann Timm  19' Kampfakta Leonco  15' (str.)
Moses  76'


Euro Outlets Stadion, Næstved
Tilskuere: 674[35]
Dommer: Lars Christoffersen


5. april 2017
18:00
AaB (1) 2 - 3 FC Midtjylland (1)
Würtz  33' (str.)
Risgård  77'
Kampfakta Onuachu  22'29'
Novak  52'


Aalborg Portland Park, Aalborg
Tilskuere: 4.124[36]
Dommer: Jakob Kehlet


6. april 2017
19:30
FC København (1) 2 - 1 AGF (1)
Pavlovic  45'
Augustinsson  82'
Kampfakta Spelmann  48'


Telia Parken, København
Tilskuere: 7.755[37]
Dommer: Anders Poulsen


13. april 2017
18:30
Randers FC (1) 2 - 4 (e.f.s) Brøndby (1)
Bruhn  15'
Pourie  39'
Kampfakta Wilczek  5'
Mukhtar  89'93'
Kalmar  97'


BioNutria Park, Randers
Tilskuere: 5.438[38]
Dommer: Jørgen Daugbjerg Buchardt

Semifinaler


DBU har i denne sæson lavet en strukturændring i DBU Pokalen. Så i stedet for at semifinalerne spilles over to kampe, vil der kun blive spillet en kamp.[39]

Der blev trukket lod den 7. april 2017.[40]

27. april 2017
19:00
Vendsyssel FF (2) 0 - 2 FC København (1)
Kampfakta Gregus  20'
Kusk  74'


Bredbånd Nord Arena, Hjørring
Tilskuere: 5.281[41]
Dommer: Michael Tykgaard


4. maj 2017
18:30
FC Midtjylland (1) 1 - 2 Brøndby (1)
J. Poulsen  29' (str.) Kampfakta Pukki  34'
Nørgaard  90'


MCH Arena, Herning
Tilskuere: 9.475[42]
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen

Finale


Hovedartikel: DBU Pokalfinalen 2017.

25. maj 2016
17:00
FC København (1) 3 - 1 Brøndby (1)
Cornelius  51'85'
Santander  83'
Kampfakta Pukki  61'


Telia Parken, København
Tilskuere: 32.140[43]
Dommer: Jens Maae

Referencer


  1. ^ "Officielt: FCV er gået konkurs" . bold.dk. 09-12-2015. 
  2. ^ "Årets seriehold: En fantastisk oplevelse" . dbu.dk. 25-05-2017. 
  3. ^ Superligahold testes mod seriehold
  4. ^ Vi løfter sløret for DBU Pokalens 2. runde
  5. ^ Her er kampene i DBU Pokalen 2016/17
  6. ^ "HIK – Randers FC (11. oktober 2016)" . bold.dk. Hentet 2. marts 2017. 
  7. ^ "Skive – Silkeborg (12. oktober 2016)" . bold.dk. Hentet 2. marts 2017. 
  8. ^ "B93 – Esbjerg fB (13. oktober 2016)" . bold.dk. Hentet 2. marts 2017. 
  9. ^ "Vendsyssel – OB (19. oktober 2016)" . bold.dk. Hentet 2. marts 2017. 
  10. ^ "Kjellerup – Lyngby (25. oktober 2016)" . bold.dk. Hentet 2. marts 2017. 
  11. ^ "Hvidovre – SønderjyskE (25. oktober 2016)" . bold.dk. Hentet 2. marts 2017. 
  12. ^ "FC Helsingør – AC Horsens (26. oktober 2016)" . bold.dk. Hentet 2. marts 2017. 
  13. ^ "VSK Aarhus – AaB (26. oktober 2016)" . bold.dk. Hentet 2. marts 2017. 
  14. ^ "Jammerbugt FC – FC København (26. oktober 2016)" . bold.dk. Hentet 2. marts 2017. 
  15. ^ "FC Roskilde – FC Fredericia (26. oktober 2016)" . bold.dk. Hentet 2. marts 2017. 
  16. ^ "Holbæk – AGF (26. oktober 2016)" . bold.dk. Hentet 2. marts 2017. 
  17. ^ "Marienlyst – AB (26. oktober 2016)" . bold.dk. Hentet 2. marts 2017. 
  18. ^ "Frem – Brøndby IF (26. oktober 2016)" . bold.dk. Hentet 2. marts 2017. 
  19. ^ "Fremad Amager – FC Midtjylland (27. oktober 2016)" . bold.dk. Hentet 2. marts 2017. 
  20. ^ "HB Køge – Viborg (2. november 2016)" . bold.dk. Hentet 2. marts 2017. 
  21. ^ "Næstved – FC Nordsjælland (2. november 2016)" . bold.dk. Hentet 2. marts 2017. 
  22. ^ Masser af lokale pokalbrag i DBU Pokalen
  23. ^ "Vendsyssel – HB Køge (28. februar 2017)" . bold.dk. Hentet 2. marts 2017. 
  24. ^ "B93 mod FCK skal spilles i Parken" . bold.dk. 22-12-2016. 
  25. ^ "B93 – FC København (1. marts 2017)" . bold.dk. Hentet 2. marts 2017. 
  26. ^ "AaB – Silkeborg (2. marts 2017)" . bold.dk. Hentet 2. marts 2017. 
  27. ^ "Pokalkampen KIF imod FC Midtjylland spilles 7. marts" . kjellerupif.dk. 14-01-2017. 
  28. ^ "Kjellerup - FC Midtjylland (7. marts 2017)" . bold.dk. Hentet 7. marts 2017. 
  29. ^ "Marienlyst-Brøndby spilles på Brøndby Stadion" . bold.dk. 30-11-2016. 
  30. ^ "Marienlyst - Brøndby (8. marts 2017)" . bold.dk. Hentet 8. marts 2017. 
  31. ^ "Næstved - FC Roskilde (8. marts 2017)" . bold.dk. Hentet 8. marts 2017. 
  32. ^ "AC Horsens - AGF (15. marts 2017)" . bold.dk. Hentet 15. marts 2017. 
  33. ^ "Randers FC - SønderjyskE (15. marts 2017)" . bold.dk. Hentet 15. marts 2017. 
  34. ^ Pokalfinale-gentagelse i kvartfinalerne
  35. ^ "Næstved - Vendsyssel FF (5. april 2017)" . bold.dk. Hentet 5. april 2017. 
  36. ^ "AaB - FC Midtjylland (5. april 2017)" . bold.dk. Hentet 5. april 2017. 
  37. ^ "FC København - AGF (6. april 2017)" . bold.dk. Hentet 6. april 2017. 
  38. ^ "Randers FC - Brøndby (13. april 2017)" . bold.dk. Hentet 13. april 2017. 
  39. ^ "DBU laver strukturændring i DBU Pokalen" . bold.dk. 17-08-2016. 
  40. ^ Pokalbrag i Herning i semifinalerne
  41. ^ "Vendsyssel FF - FC København (27. april 2017)" . bold.dk. Hentet 27. april 2017. 
  42. ^ "FC Midtjylland - Brøndby (4. maj 2017)" . bold.dk. Hentet 4. maj 2017. 
  43. ^ "FC København – Brøndby IF (25. maj 2017)" . Hentet 25. maj 2017. 

Eksterne henvisninger











Kategorier: DBU Pokalen | Fodboldsæson 2016-17 | Sæsoner i DBUs Landspokalturnering for herrer




Oplysninger pr: 05.12.2020 02:21:57 CET

Kilde: Wikipedia (Forfattere [Historik])    Licens: CC-by-sa-3.0

Ændringer: Alle billeder og de fleste designelementer, der er relateret til dem, blev fjernet. Nogle ikoner blev erstattet af FontAwesome-Icons. Nogle skabeloner blev fjernet (som "artikel skal udvides) eller tildeles (som" hatnotes "). CSS-klasser blev enten fjernet eller harmoniseret.
Wikipedia-specifikke links, der ikke fører til en artikel eller kategori (som "Redlinks", "links til redigeringssiden", "links til portaler") blev fjernet. Hvert eksternt link har et ekstra FontAwesome-ikon. Foruden nogle små designændringer blev medie-container, kort, navigationsbokse, talte versioner og Geo-mikroformater fjernet.

Bemærk venligst: Da det givne indhold automatisk tages fra Wikipedia på det givne tidspunkt, var og er en manuel verifikation ikke mulig. Derfor garanterer LinkFang.org ikke nøjagtigheden og virkeligheden af det erhvervede indhold. Hvis der er en information, der er forkert i øjeblikket eller har en unøjagtig visning, er du velkommen til at kontakt os: e-mail.
Se også: Aftryk & Fortrolighedspolitik.