DBU Pokalen 2017-18 - da.LinkFang.org

DBU Pokalen 2017-18


DBU Pokalen
Sæson 2017-18
Mester Brøndby
Andenplads Silkeborg
DBU Pokalen

DBU Pokalen 2017-18 var den 64. udgave af DBU Pokalen. Finalen bliver spillet i Telia Parken Kristi Himmelfartsdag d. 10. maj 2018.

Vinderen vil træde ind i Europa League, 2. kvalifikationsrunde. Hvis vinderen samtidig bliver dansk mester, kvalificerer klubben sig imidlertid til UEFA Champions League-kvalifikation i stedet. Pokalvinderens plads vil i stedet tilfalde nummer 2 i Superligaen.

Indholdsfortegnelse

Struktur


I 1. runde vil der være 88 hold. 52 kommer fra kvalifikationskampene blandt serieholdene i sæsonen 2016-17 hos DBU Bornholm (1 hold), DBU Fyn (8 hold), DBU Jylland (19 hold) DBU København (8 hold), DBU Lolland-Falster (3 hold) og DBU Sjælland (13 hold). 24 hold kommer fra 2. division 2016-17. 10 hold kommer fra 1. division 2016-17. De sidste 2 hold er nedrykkerne fra Superligaen 2016-17.

I 2. runde vil der være 52 hold. 44 af dem er vinderne fra 1. runde. 6 hold fra Superligaen 2016-17. De sidste 2 hold er oprykkerne fra 1. division 2016-17.

I 3. runde vil der være 32 hold. 26 af dem er vinderne fra 2. runde. De sidste 6 hold er nr. 1-6 fra Superligaen 2016-17.

Herefter træder ingen nye hold ind.

Deltagere


101 hold er med i DBU Pokalen. Alle divisionshold fra sæsonen 2016-17 er automatisk med i pokalturneringen, mens tilmeldte seriehold spillede kvalifikationskampe for at komme med. FC Svendborg deltager ikke i pokalturneringen, da klubben er gået konkurs.[1]

Det lavestrangerende seriehold fra sæsonen 2016-17, som når længst, får 100.000 kr. Denne sæson var det VB 1968 fra Serie 1, der sammen med en masse andre seriehold blev slået ud i 3. runde. Men da VB 1968 var det lavest rangeret hold, får klubben de 100.000 kr.[2]

Alka Superligaen

Klub Træder ind i Slået ud i Slået ud af
AC Horsens 2. runde 3. runde Holbæk
AGF 2. runde 3. runde FC Fredericia
Brøndby 3. runde Finale, vinder
FC Helsingør 2. runde 4. runde AaB
FC København 3. runde 4. runde Brøndby
FC Midtjylland 3. runde Semifinaler Brøndby
FC Nordsjælland 3. runde 4. runde Hobro
Hobro 2. runde Kvartfinaler FC Midtjylland
Lyngby 3. runde 4. runde Silkeborg
OB 2. runde 4. runde FC Midtjylland
Randers FC 2. runde Kvartfinaler Silkeborg
Silkeborg 2. runde Finale, taber
SønderjyskE 3. runde Kvartfinaler Brøndby
AaB 2. runde Kvartfinaler FC Fredericia

NordicBet Liga

Klub Træder ind i Slået ud i Slået ud af
Brabrand 1. runde 2. runde Vendsyssel FF
Esbjerg 1. runde 1. runde FC Fredericia
FC Fredericia 1. runde Semifinaler Silkeborg
FC Roskilde 1. runde 1. runde Nykøbing FC
Fremad Amager 1. runde 3. runde OB
HB Køge 1. runde 4. runde FC Fredericia
Nykøbing FC 1. runde 2. runde HB Køge
Skive 1. runde 3. runde FC København
Thisted 1. runde 1. runde Hedensted
Vejle 1. runde 2. runde Jammerbugt
Viborg 1. runde 2. runde AaB
Vendsyssel FF 1. runde 3. runde SønderjyskE

2. division

Klub Liga 2017-18 Træder ind i Slået ud i Slået ud af
AB Pulje 1 1. runde 2. runde Slagelse
Avarta Pulje 2 1. runde 1. runde Fremad Amager
B93 Pulje 1 1. runde 2. runde Ledøje-Smørum
Brønshøj Pulje 1 1. runde 2. runde Næstved
Dalum Pulje 2 1. runde 2. runde OB
FC Sydvest Pulje 3 1. runde 2. runde Vejgaard
Frem Pulje 1 1. runde 1. runde Hvidovre
Greve Pulje 2 1. runde 3. runde FC Midtjylland
HIK Pulje 2 1. runde 3. runde Silkeborg
Hvidovre Pulje 1 1. runde 3. runde FC Helsingør
Jammerbugt FC Pulje 3 1. runde 4. runde SønderjyskE
Kjellerup Pulje 3 1. runde 2. runde Silkeborg
Kolding IF Pulje 2 1. runde 2. runde Hobro
Marienlyst Pulje 2 1. runde 1. runde Otterup
Middelfart Pulje 2 1. runde 3. runde AaB
Næsby Pulje 2 1. runde 2. runde VB 1968
Næstved Boldklub Pulje 1 1. runde 3. runde HB Køge
Odder Pulje 3 1. runde 1. runde Jammerbugt FC
VSK Aarhus Pulje 3 1. runde 2. runde AGF
Aarhus Fremad Pulje 3 1. runde 2. runde Hedensted

Seriehold, Bornholm

Klub Liga 2017-18 Træder ind i Slået ud i Slået ud af
NB Bornholm Københavnsserien 1. runde 1. runde Husum

Seriehold, Fyn

Klub Liga 2017-18 Træder ind i Slået ud i Slået ud af
Allesø Serie 1 1. runde 1. runde Vejle
B1913 Danmarksserien 1. runde 2. runde Hvidovre
Krarup/Espe Albaniserien 1. runde 1. runde Varde
KRFK Albaniserien 1. runde 1. runde Næsby
Marstal/Rise Albaniserien 1. runde 1. runde FC Sydvest
Otterup Albaniserien 1. runde 3. runde Randers FC
Tarup-Paarup Danmarksserien 1. runde 1. runde Dalum
Tåsinge Serie 1 1. runde 1. runde Kolding IF

Seriehold, Jylland

Klub Liga 2017-18 Træder ind i Slået ud i Slået ud af
Agerbæk/Starup Jyllandsserien 1. runde 2. runde Randers FC
Birkelse Serie 1 1. runde 1. runde Vejgaard
Bramming Serie 1 1. runde 1. runde Agerbæk/Starup
Christiansbjerg Serie 1 1. runde 1. runde Aabyhøj
DGL 2000 Jyllandsserien 1. runde 1. runde Brabrand
Egen Serie 1 1. runde 1. runde Middelfart
FC Sønderborg Danmarksserien 1. runde 1. runde B1913
Hatting/Torsted Jyllandsserien 1. runde 1. runde RKG
Hedensted Danmarksserien 1. runde 3. runde Lyngby
Hirtshals Serie 1 1. runde 1. runde Kjellerup
Holstebro Danmarksserien 1. runde 1. runde Aarhus Fremad
Linde Serie 3 1. runde 1. runde VSK Aarhus
Lystrup Danmarksserien 1. runde 1. runde Vendsyssel FF
Nørresundby Jyllandsserien 1. runde 2. runde Skive
RKG Serie 1 1. runde 2. runde FC Fredericia
Silkeborg KFUM Jyllandsserien 1. runde 1. runde Viborg
Varde Danmarksserien 1. runde 2. runde AC Horsens
Vejlby-Risskov Serie 1 1. runde 1. runde Skive
Vejgaard Danmarksserien 1. runde 3. runde FC Nordsjælland
Aabyhøj Jyllandsserien 1. runde 2. runde Middelfart

Seriehold, København

Klub Liga 2017-18 Træder ind i Slået ud i Slået ud af
CSC Serie 1 1. runde 1. runde Sunred Beach
FC Græsrødderne Serie 2 1. runde 1. runde Vanløse
GVI Danmarksserien 1. runde 1. runde Ledøje-Smørum
Husum Serie 1 1. runde 2. runde FC Helsingør
Kastrup Danmarksserien 1. runde 1. runde AB
Sunred Beach Serie 1 1. runde 2. runde Otterup
Tårnby FF Københavnsserien 1. runde 1. runde Brønshøj
Vanløse Danmarksserien 1. runde 2. runde Fremad Amager

Seriehold, Lolland-Falster

Klub Liga 2017-18 Træder ind i Slået ud i Slået ud af
Døllefjelde-Musse Lolland-Falsterserien 1. runde 1. runde VB 1968
Frem Sakskøbing Lolland-Falsterserien 1. runde 2. runde Greve
Listrup Sjællandsserien 1. runde 1. runde Holbæk

Seriehold, Sjælland

Klub Liga 2017-18 Træder ind i Slået ud i Slået ud af
B1973 Serie 1 1. runde 1. runde Ballerup-Skovlunde
Ballerup-Skovlunde Sjællandsserien 1. runde 2. runde Holbæk
Fredensborg Danmarksserien 1. runde 2. runde HIK
Helsinge Serie 1 1. runde 1. runde HIK
Herlufsholm Sjællandsserien 1. runde 1. runde HB Køge
Herstedøster Sjællandsserien 1. runde 1. runde Frem Sakskøbing
Holbæk Danmarksserien 1. runde 4. runde Randers FC
KFUM Roskilde Danmarksserien 1. runde 1. runde Slagelse
Ledøje-Smørum Danmarksserien 1. runde 3. runde Brøndby
Ringsted Sjællandsserien 1. runde 1. runde Fredensborg
Rishøj Sjællandsserien 1. runde 1. runde Greve
Slagelse Danmarksserien 1. runde 3. runde Hobro
VB 1968 Serie 1 1. runde 3. runde Jammerbugt FC
Virum-Sorgenfri Danmarksserien 1. runde 1. runde B93
Ølstykke Serie 1 1. runde 1. runde Næstved

Første runde


I turneringens første runde er holdene opdelt i en Vest- og Øst-pulje. I Vest-puljen deltager 47 hold, der igen er opdelt i to puljer, "Fyn/Jylland-puljen" og "Jylland-puljen". Øst-puljen består af 40 hold, der er opdelt i to puljer "København/Bornholm-puljen" og "Sjælland/Lolland/Falster-puljen".

Lodtrækningen fandt sted mandag den 26. juni 2017.[3]

Vest, Jylland

8. august 2017
18:30
Christiansbjerg (6) 2 - 3 Aabyhøj (5)
Bonde  5'
M.K. Rasmussen  90'
Rapport Kristoffersen  48'
 51' (selvmål)
Larsen  53'


CIF's Anlæg, Aarhus
Dommer: Rasmus Nielsen


8. august 2017
18:30
Hirtshals (6) 2 - 3 (e.f.s) Kjellerup (3)
Knudsen  10'
N. Andersen  25'
Rapport Lind  4'8'
Larsen  120'


Schlie Arena, Hirtshals
Dommer: Michael Rasmussen


8. august 2017
18:30
Jammerbugt FC (3) 3 - 0 Odder IGF Fodbold (3)
Hyltoft  74'
Ahlmann  75'
Denius Nielsen  86'
Rapport


Jetsmark Stadion, Pandrup
Tilskuere: 120[4]
Dommer: Michael V. Jensen


8. august 2017
18:30
RKG (6) 2 - 0 Hatting-Torsted (5)
T. Nielsen  72'
Rasmussen  87'
Rapport


Klarup Stadion, Klarup
Dommer: Patrick Remon Andersen


9. august 2017
18:30
DGL 2000 (5) 0 - 3 Brabrand (2)
Rapport Ørbæk Knudsen  39'
Kjeldsen  62'
Linnet  85'


Tilst Idrætsanlæg, Tilst
Dommer: Henrik Overgaard


9. august 2017
18:30
Hedensted Idrætsforening (4) 3 - 2 Thisted FC (2)
Givskov  4'
Mirsad Suljic  38'90'
Rapport Bust Sørensen  40'
Lauritsen  70'


Hedensted Stadion, Hedensted
Dommer: Allan Staal


9. august 2017
18:30
Holstebro Boldklub (4) 0 - 3 Aarhus Fremad (3)
Rapport Lyskov  48'
Brodersen  72'
Diab  90'


Holstebro Idrætspark, Holstebro
Dommer: Dennis Mogensen


9. august 2017
18:30
Linde (8) 0 - 12 VSK Aarhus (3)
Rapport Nygaard  2'40'
Torp  9'82'
Brodersen  11'
Memory  17'
Sloth Jørgensen  48'70'77'
Høgh Jensen  80'87'89'


Langhøjskolen, Struer
Dommer: Patrick Remon Andersen


9. august 2017
18:30
Lystrup (4) 0 - 3 Vendsyssel FF (2)
Rapport Brandao  30'
Moses  44'
Ogude  90'


Lystrup Idrætsanlæg, Lystrup
Dommer: Aydin Uslu


9. august 2017
18:30
Silkeborg KFUM (5) 1 - 3 (e.f.s) Viborg FF (2)
Røjkjær  87' Rapport Beck Guldsmed  20'114'
Thychosen  94'


Søholt Idrætspark, Silkeborg
Dommer: Sandi Putros


9. august 2017
18:30
Vejlby-Risskov (6) 0 - 4 Skive IK (2)
Rapport Buur  14'
Pedersen  18'34'
Andreas Kock  76'


NES Park, Risskov
Dommer: Chris Johansen


15. august 2017
18:15
Birkelse (6) 1 - 3 Vejgaard (4)
Besic  72' Rapport Skjødt Andersen  17'40'61'


Nordjyske Bank Arena, Birkelse
Dommer: Morten Bach Jepsen

Nørresundby er oversidder i 1. runde.

Vest, Fyn/Jylland

8. august 2017
17:30
Marstal/Rise (5) 0 - 1 FC Sydvest (3)
Rapport Van Ittersum  58'


Marstal Stadion, Marstal
Dommer: Paw Johansen


8. august 2017
18:30
B1913 (4) 4 - 1 (e.f.s) FC Sønderborg (4)
R. Larsen  89'115'
Eling  108'
Schousboe  118'
Rapport Iversen  32'


Campus Road, Odense
Dommer: Allan Rørdahl Borgstrøm


8. august 2017
18:30
Bramming IF (6) 0 - 5 Agerbæk/Starup (5)
> Rapport Lauridsen  15'
Poulsen  19'
Høj Hansen  30'
Lindberg Sørensen  30'
 87' (selvmål)


Skjern Bank Arena, Bramming
Dommer: Brian Jessen


8. august 2017
18:30
Egen (6) 2 - 4 Middelfart (3)
Schmidt Clausen  19'
Truelsen  25'
Rapport Johansen  41'84'
Brøsted Rasmussen  86'
Zachariassen  90'


Guderup Idrætsanlæg, Nordborg
Dommer: Jonas Rossen


8. august 2017
18:30
Krarup/Espe (5) 2 - 4 Varde IF (4)
Frandsen  33'38'
Schmidt Clausen  19'
Rapport Møller Christiansen  3'
Puggard  60'
Lund  75'
Backs  81'


Espe Hallen, Ringe
Tilskuere: 100[5]
Dommer: Thomas Isen


8. august 2017
18:30
KRFK (5) 0 - 3 Næsby (3)
Rapport Weber  12'76' (str.)
Skovgaard Jensen  14' (str.)


Krogsbølle Stadion, Otterup
Dommer: Søren Stagaard


8. august 2017
18:30
Otterup (5) 3 - 2 Marienlyst (3)
Chilvers  39'
Davidsen  55'
Tubæk  79'
Rapport Svaneberg Hansen  7'
Augustinus Hansen  26'


Nordfyns Bank Arena, Otterup
Dommer: Jonas Bøgelund


8. august 2017
18:30
Tåsinge (6) 0 - 5 Kolding IF (3)
Rapport Rittig  12'32'83'
Buhl Jensen  73'
Jepsen  90'


SEF Energi Arena, Svendborg
Tilskuere: 350[6]
Dommer: Midhat Sulejmanovic


9. august 2017
18:30
Allesø (6) 0 - 3 Vejle Boldklub (2)
Rapport Madsen  10'
Andreasen  45'
Egholm  55'


Spurvelundsskolen, Odense
Tilskuere: 445[7]
Dommer: Allan Rørdahl Borgstrøm


9. august 2017
18:30
Tarup-Paarup (4) 1 - 2 Dalum (3)
Kristensen  35' (str.) Rapport Høgstad  43'
D. Jensen  50' (str.)


Home Tarup Park, Odense
Dommer: Paw Johansen


9. august 2017
19:15
FC Fredericia (2) 4 - 0 Esbjerg fB (2)
Putros  5'
Lopez  65'
Letort  73' (90)
Rapport


Monjasa Park, Fredericia
Dommer: Morten Krogh

Øst, København/Bornholm

8. august 2017
18:00
Husum (6) 1 - 0 NB Bornholm (5)
Frydensbjerg Petersen  10' Rapport


Husumparken, Brønshøj
Dommer: Frederik Lysemose Hoffmann


8. august 2017
18:15
Virum-Sorgenfri (4) 3 - 6 B93 (3)
Al-Bahadli  45'
Youssef Mahmoud  49'
Vraae  88'
Rapport Olsen  19'
Ali  24'51'
Roshani  32'82'
Berg Hansen  88'


Virum Stadion, Virum
Tilskuere: 100[8]
Dommer: Frida Mia Klarlund Nielsen


8. august 2017
18:30
Hvidovre (3) 1 - 0 Frem (3)
Østberg Hansen  62' Rapport


Kæmpernes Arena, Hvidovre
Tilskuere: 1.126[9]
Dommer: Anders Poulsen


8. august 2017
18:30
Kastrup (4) 1 - 4 AB (3)
Christoffersen  26' Rapport Uth  24'
Olsen  34'
Nygaard Hansen  59'
Jacob Lerche  73'


Røllikevej, Kastrup
Dommer: Jakob A. Sundberg


8. august 2017
18:30
Ledøje-Smørum (4) 3 - 3 (e.f.s.) GVI (4)
Wulff  42'
Rasmussen  107'
Kjærsgaard  115'
Rapport Christensen  25'
Østgaard  94'
Vibholm  109'


Ledøje Idrætscenter, Smørum
Dommer: Simon Rosenlund

    Straffesparkskonkurrence  
4 - 3  

8. august 2017
18:30
Tårnby FF (5) 1 - 2 Brønshøj (3)
Andersen  31' Rapport Buch  3'
Bechmann Timm  67'


Vestamager Idrætsanlæg, Kastrup
Dommer: Casper Thorsøe Jr.


8. august 2017
19:00
FC Græsrødderne (7) 2 - 3 Vanløse (4)
Udsen  42'
Wozniacki  58'
Hussein  32'
O. Merling Hansen  37'
Christoffersen  82'


Gentofte Stadion, Gentofte
Dommer: Sebastian Friis Aagerup


9. august 2017
18:30
Avarta (3) 0 - 5 Fremad Amager (2)
Rapport Nordstrand  24' (52)56'
 58' (selvmål)
Engel  63'


Espelundens Idrætsanlæg, Rødovre
Tilskuere: 440[10]
Dommer: Kasper Madsen


9. august 2017
18:30
Helsinge (6) 0 - 2 HIK (3)
Rapport Therkildsen  34'
Lange  75'


Helsinge Stadion, Helsinge
Tilskuere: 225[11]
Dommer: Anders Skjødt Voergaard


9. august 2017
19:30
Sunred Beach (6) 2 - 2 (e.f.s.) CSC (6)
Lyngby  24'
Mikkelsen  119'
Rapport Bertelsen  71' (str.)103' (str.)


Ryparken Idrætsanlæg, København
Dommer: Martin Køster

    Straffesparkskonkurrence  
4 - 2  

15. august 2017
18:15
Ballerup-Skovlunde (5) 3 - 1 B1973 (6)
Tidemand  45'69'
Lynge Nielsen  87'
Rapport Eriksen  6'


Ballerup Idrætspark, Ballerup
Dommer: Tinna Høj Christensen

Øst, Sjælland/Lolland/Falster

8. august 2017
18:30
Herstedøster (5) 0 - 1 Frem Sakskøbing (6)
Rapport Stryger  23'


Herstedøster Stadion, Albertslund
Dommer: Nikolaj Mose Dreisig Hansen


8. august 2017
18:30
Listrup (5) 0 - 5 Holbæk (4)
Rapport Thomsen  17'
Hjort  28'
Halling  68'
Sjørslev  71'
Andrew Kakooza  90' (str.)


LUIF's anlæg, Nykøbing Falster
Dommer: Patrick Stenzel Rasmussen


8. august 2017
18:30
Ringsted (5) 0 - 1 Fredensborg (4)
Rapport Sørensen  24'


Ringsted Stadion, Ringsted
Dommer: Emil Martinussen


8. august 2017
18:30
Slagelse (4) 3 - 0 KFUM Roskilde (4)
Hidiroglu  4'45' (str.)
P. Andersen  55'
Rapport


Slagelse Stadion, Slagelse
Tilskuere: 304[12]
Dommer: Benjamin Helm Svedborg


8. august 2017
18:30
VB 1968 (6) 4 - 1 Djøllefjelde-Musse (6)
Saidi  7'
Demirbas  18'61'
Dencker Jørgensen  90' (selvmål)
Rapport Dencker Jørgensen  90'


Skovbrynet Skole, Bagsværd
Dommer: Christian Hansen


9. august 2017
18:30
FC Roskilde (2) 0 - 1 Nykøbing FC (2)
Rapport Bonde Jensen  79'


Roskilde Idrætspark, Roskilde
Tilskuere: 743[13]
Dommer: Benjamin Willaume-Jantzen


9. august 2017
18:30
Herlufsholm (5) 0 - 5 HB Køge (2)
Rapport Törnros  15'29'
Laustrup  63'
Lassen  74'
Mortensen  81'


Herlufsholm Stadion, Næstved
Tilskuere: 300[14]
Dommer: Jesper Nielsen


9. august 2017
18:30
Rishøj (5) 0 - 6 Greve (3)
Rapport Tangvig Sørensen  28' (62)
Frank  38'
Dumic  64'66' (str.)
Petersen  81'


Rishøj Stadion, Køge
Dommer: Jonathan Nilton


14. august 2017
19:00
Ølstykke (6) 1 - 3 Næstved (3)
Pointinger  19' Rapport Mourhrib  54'87'
Mertz  82' (str.)


Ølstykke Stadion, Ølstykke
Tilskuere: 285[15]
Dommer: Peter Munch Larsen

Anden runde


Holdene deles op i 2 lige store puljer, hhv. Øst og Vest. Da der var flere Vest-hold end Øst-hold er 5 fynske hold rykket over i Øst-puljen. Det drejser sig om B1913, Dalum, OB, Næsby og Otterup.

Lodtrækningen fandt sted fredag d. 11. august 2017.[16]. Lodtrækningen tilrettelagdes således, at klubberne i Superligaen ikke kunne møde hinanden, samt så vidt muligt således, at klubberne udenfor Herre-DM ikke kunne møde hinanden.

Vest

29. august 2017
17:30
Agerbæk/Starup (5) 2 - 7 Randers FC (1)
Jensen  69'
Poulsen  72'
Rapport Mølvadgaard  10'
Djurdjic  21'
Lobjanidze  26'
Bruhn  44'
Pourié  65'
Agesen  77'
Mame  79'


Starup Stadion, Grindsted
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt


29. august 2017
17:30
Hedensted (4) 1 - 0 Aarhus Fremad (3)
Suljic  50' (str.) Rapport


Hedensted Stadion, Hedensted
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen


29. august 2017
17:30
Jammerbugt FC (3) 3 - 1 Vejle (2)
Steffensen  48'
Rye  71'
Ahlmann  75'
Rapport Sverrisson  43'


Jetsmark Stadion, Pandrup
Dommer: Mikkel Redder


29. august 2017
17:30
Vejgaard (4) 4 - 3 FC Sydvest (3)
Pedersen  39'
A. Sloth-Kristensen  64'
M. Sloth-Kristensen  76'
Højgaard  90'
Rapport Sørensen  3'
Dum  58'
Degn  70'


Soffy Road, Aalborg
Dommer: Michael Rasmussen


29. august 2017
17:30
Aabyhøj (5) 3 - 4 (e.f.s.) Middelfart (3)
Hoe  22'
Hammershøj  30'
Lose  51'
Rapport Johansen  20'34'
Andreasen  90'114'


Aabyhøj Stadion, Aabyhøj
Dommer: Esad Deronjic


29. august 2017
19:00
Kolding IF (3) 0 - 1 Hobro (1)
Rapport Grønning  40'


Kolding Stadion, Kolding
Dommer: Jakob Kehlet


29. august 2017
19:00
VSK Aarhus (3) 1 - 4 AGF (1)
Sivertsen  39' Rapport Bundu  8'22'
Sana  14'
Torp  90' (selvmål)


Ceres Park, Aarhus[17]
Dommer: Jens Maae


30. august 2017
17:30
Nørresundby (5) 2 - 3 Skive (2)
Toft  84' (str.)
C.K. Jensen  90'
Rapport Thomsen  49'
Kock  61'
Brandhof  83'


Nordjyske Bank Arena, Nørresundby
Dommer: Aydin Uslu


30. august 2017
17:30
RKG (6) 1 - 8 FC Fredericia (2)
Rasmussen  68' Rapport McGrath  3'11'
Petersen  8'65'
Putros  13' (str.)
Fazlagic  42'
Lopez  62'
Sørensen  66'


Klarup Stadion, Klarup
Dommer: Michael V. Jensen


30. august 2017
17:30
Varde (4) 3 - 5 (e.f.s.) AC Horsens (1)
Holm  20'
Jelstrup  88'
Forst Jensen  90'
Rapport Okosun  31'64'
Tshiembe  55'
Jacobsen  97'
Ludwig  100'


Sydbank Stadion, Varde
Dommer: Morten Krogh


6. september 2017
19:00
Vendsyssel FF (2) 1 - 0 (e.f.s.) Brabrand (2)
L. Jensen  101' Rapport


Nord Energi Arena, Hjørring
Dommer: Mikkel Redder


7. september 2017
19:30
Viborg (2) 1 - 5 (e.f.s.) AaB (1)
Kamper  7' Rapport Rolim  90'
Pohl  97'
Børsting  98'
Safranko  105'
Risgård  109'


Energi Viborg Arena, Viborg
Dommer: Dennis Mogensen


19. september 2017
19:00
Kjellerup (3) 0 - 6 Silkeborg (1)
Rapport Okkels  22'
Vatsadze  40'47'
Skhirtladze  50'
Nilsson  57'67'


JYSK Park, Silkeborg[18]
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen

Øst

29. august
17:30
B1913 (4) 1 - 3 Hvidovre (3)
Ahmed  1' Rapport Brandt Hansen  32'
Aabech  36'
Andreasen  89'


Campus Road, Odense
Dommer: Allan Rørdahl Borgstrøm


29. august
17:30
Ballerup-Skovlunde (5) 1 - 5 Holbæk (4)
Randrup  52' Rapport Bobjerg Larsen  23'
Johansen  57'
Halling  62'88'
Billeskov  74'


Ballerup Idrætspark, Ballerup
Dommer: Sebastian Friis Aagerup


29. august
17:30
Dalum (3) 0 - 1 OB (1)
Rapport Eskesen  89'


Dalum Stadion, Odense
Dommer: Sandi Putros


29. august 2017
17:30
Frem Sakskøbing (6) 0 - 9 Greve (3)
Rapport Jensen  25'47'
Tangvig Sørensen  28'56'90'
Knudsen  71'81'
Dumic  77'
Qvapp  84'


Inges Auto Park, Sakskøbing
Dommer: Patrick Stenzel Rasmussen


29. august 2017
17:30
Ledøje-Smørum (4) 1 - 0 B93 (3)
Madsen  75' Rapport


Ledøje Idrætscenter, Smørum
Dommer: Tinna Høj Christensen


29. august 2017
17:30
VB 1968 (6) 1 - 0 Næsby (3)
 75' (selvmål) Rapport


Skovbrynet Skole, Bagsværd
Dommer: Christian Hansen


29. august 2017
18:30
Slagelse (4) 2 - 1 (e.f.s.) AB (3)
Hidiroglu  43'
Jensen  98' (str.)
Rapport Nielsen  90'


Slagelse Stadion, Slagelse
Dommer: Benjamin Helm Svedborg


30. august 2017
17:30
Vanløse (4) 1 - 3 Fremad Amager (2)
Castelijns  90' (str.) Rapport Kaagh  22'
Vatnsdal  27'
Abdalas  83'


Vanløse Idrætspark, Vanløse
Dommer: Benjamin Willaume-Jantzen


30. august 2017
19:00
Brønshøj (3) 0 - 2 Næstved (3)
Rapport Moos  82'
Munksgaard  86'


Tingbjerg Idrætspark, Brønshøj
Dommer: Kasper Madsen


30. august 2017
19:00
HB Køge (2) 4 - 3 (e.f.s.) Nykøbing FC (2)
Lassen  17'57'
Rochester Sørensen  33'
Bah  101'
Rapport Koch  6'
Holten  31'68'


Castus Park, Herfølge
Dommer: Jesper Nielsen


30. august 2017
19:30
Sunred Beach (6) 1 - 5 Otterup Bold- og Idrætsklub (5)
Larsen  90' Rapport Chilvers  20'
Davidsen  30'48'
Villemoes  60'
Tubæk  85'


Ryparkens Idrætsanlæg, København
Dommer: Mostafa Seyfi


5. september 2017
17:15
Fredensborg (4) 1 - 2 HIK (3)
Göde  70' Rapport  20' (selvmål)
Hebo Rasmussen  60' (str.)


Fredensborg Stadion, Fredensborg
Dommer: Martin Køster


5. september 2017
18:30
Husum (6) 0 - 3 FC Helsingør (1)
Rapport Stückler  31'
Kvist  87'
Jørgensen  90'


Tingbjerg Idrætspark, Brønshøj[19]
Dommer: Benjamin Willaume-Jantzen

Tredje runde


I 3. runde træder nummer 1-6 fra Superligaen 2016-17 ind i DBU Pokalen og sammen med de 26 vindere fra 2. runde vil der være 32 hold. Lodtrækningen tilrettelagdes således, at klubberne i Superligaen ikke kunne møde hinanden, samt så vidt muligt således, at klubberne udenfor Herre-DM ikke kunne møde hinanden.

Lodtrækningen fandt sted mandag d. 4. september 2017.[20].

19. september 2017
16:30
VB 1968 (6) 0 - 3 Jammerbugt FC (3)
Rapport  72' (selvmål)
Hyltoft  84'
Tved Hansen  90'




20. september 2017
16:30
Greve (3) 0 - 7 FC Midtjylland (1)
Rapport Novak  14'
Onuachu  26'61'65'72'
Alexander Munksgaard  74'
Dal Hende  77'




20. september 2017
16:30
Hedensted (4) 1 - 3 Lyngby (1)
Kahr Christensen  28' Rapport Rygaard  15'
Larsen  23'
Kjær  33'


Hedensted Stadion, Hedensted
Tilskuere: 2.378[22]
Dommer: Jens Maae


20. september 2017
16:30
Middelfart (3) 0 - 2 AaB (1)
Rapport Børsting  27'55'




20. september 2017
16:30
Næstved (3) 1 - 3 HB Køge (2)
Mertz  21' (str.) Rapport Lassen  36'
Hassan  68'
Haüser  85'




20. september 2017
16:30
Otterup (5) 0 - 2 Randers FC (1)
Rapport Pourié  41'
Mølvadgaard  50'




20. september 2017
18:15
Skive (2) 0 - 3 FC København (1)
Rapport Holse  6'36'
Kusk  68'




20. september 2017
19:00
Holbæk (4) 1 - 0 AC Horsens (1)
Adamsen  58' Rapport


SuRi Park, Holbæk
Tilskuere: 478[27]
Dommer: Sandi Putros


20. september 2017
19:00
Hvidovre (3) 0 - 0 (e.f.s.) FC Helsingør (1)
Rapport



    Straffesparkskonkurrence  
3 - 4  

20. september 2017
19:00
Slagelse (4) 1 - 5 Hobro (1)
Rygaard  48' Rapport Amankwah  3'
Grønning  42'60'73'
Olsen  86'




20. september 2017
20:30
Ledøje-Smørum (4) 1 - 5 Brøndby (1)
Scott Rasmussen  30' Rapport Vigen Christensen  33'86'
Halimi  57'
Wilczek  71'
Søberg  79' (selvmål)




21. september 2017
18:15
Fremad Amager (2) 2 - 3 OB (1)
Nordstrand  44'
Kaagh  85'
Rapport Helenius  9'
Greve  59'
Thomasen  86'




21. september 2017
20:30
FC Fredericia (2) 1 - 0 AGF (1)
McGrath  69' Rapport




27. september 2017
16:15
Vejgaard (4) 0 - 4 FC Nordsjælland (1)
Rapport Skov Olsen  10'
Rasmussen  13'59'
Fellah  65' (str.)


Soffy Road, Aalborg
Tilskuere: 1.005[34]
Dommer: Dennis Mogensen


27. september 2017
17:30
Vendsyssel FF (2) 1 - 2 SønderjyskE (1)
Ogude  28' Rapport Kløve  9'50'




21. november 2017
17:55
HIK (3) 0 - 3[a] Silkeborg (1)
Rapport Skov  62'
Skhirtladze  71'
Vendelbo  79'



Fjerde runde


Lodtrækningen fandt sted d. 25. september 2017.[39]

25. oktober 2017
18:00
OB (1) 0 - 3 FC Midtjylland (1)
Rapport Duelund  35'
Sørloth  54'
Kraev  87'




25. oktober 2017
19:00
FC Fredericia (2) 2 - 0 HB Køge (2)
McGrath  48'
Holvad  61'
Rapport




26. oktober 2017
19:00
Holbæk (4) 1 - 4 Randers FC (1)
Billeskov  72' (str.) Rapport Mølvadgaard  2'
Lobzhanidze  25'
Pourié  69'74'


SuRi Park, Holbæk
Tilskuere: 745[42]
Dommer: Anders Poulsen


1. november 2017
19:00
Hobro (1) 1 - 1 (e.f.s.) FC Nordsjælland (1)
Grønning  13' Rapport Marcondes  49'
  Straffesparkskonkurrence  
Olsen
Hammershøy-Mistrati
Antipas
Grønning
4 - 3 Marcondes
Mikkelsen
Petry
Bartolec
Jensen




28. november 2017
19:00
Jammerbugt FC (3) 1 - 4 SønderjyskE (1)
Steffensen  83' Rapport Ekani  13'
Luijckx  24'
Zinckernagel  33'
Gartenmann  90'




6. december 2017
17:45
AaB (1) 2 - 1 FC Helsingør (1)
Rolim  90'
Flores  90'
Rapport Okre  20' (sm.)




6. december 2017
18:00
Silkeborg (1) 3 - 1 (e.f.s.) Lyngby (1)
Skhirtladze  58'
Salquist  92'
Petersen  102'
Rapport Ørnskov  88'


JYSK Park, Silkeborg
Tilskuere: 1.728[47]
Dommer: Michael Tykgaard


4. februar 2018
12:30
FC København (1) 0 - 1 Brøndby (1)
Rapport Wilczek  33'



Kvartfinaler


Lodtrækningen fandt sted onsdag den 6. december 2017.[49]

4. april 2018
18:00
Randers FC (1) 1 - 3 (e.f.s) Silkeborg (1)
Markkanen  10' Rapport Mattsson  41'
Gertsen  107'
Rochester Sørensen  117'


BioNutria Park, Randers
Tilskuere: 2.292[50]
Dommer: Jens Maae


5. april 2018
18:30
SønderjyskE (1) 0 - 1 (e.f.s) Brøndby (1)
Rapport Nørgaard  118'




11. april 2018
18:00
FC Fredericia (2) 3 - 1 AaB (1)
Høegh  15'45'
Fazlagic  39'
Rapport Børsting  59'


Monjasa Park, Fredericia
Tilskuere: 2.466[52]
Dommer: Morten Krogh


12. april 2018
18:30
Hobro (1) 1 - 2 (e.f.s) FC Midtjylland (1)
Mikkelsen  109' Rapport Kraev  99'112'



Semifinaler


Der blev trukket lod den 12. april 2018.[54]

25. april 2018
17:30
FC Fredericia (2) 0 - 1 Silkeborg (1)
Rapport Fredsted  50' (sm.)


Monjasa Park, Fredericia
Tilskuere: 3.905[55]
Dommer: Jens Maae


26. april 2018
18:30
Brøndby (1) 3 - 1 FC Midtjylland (1)
Wilczek  1'65'
Pukki  15'
Rapport Wikheim  48'



Finale


Hovedartikel: DBU Pokalfinalen 2017-18.

10. maj 2018
17:00
Brøndby (1) 3 - 1 Silkeborg (1)
Röcker  35'
Wilczek  41'90'
Rapport Skhirtladze  33'


Telia Parken, København
Tilskuere: 31.027[57]
Dommer: Anders Poulsen

Henvisninger


Noter

  1. ^ HIK og Silkeborg spillede den 11. oktober 2017 den oprindelige kamp, men pga. forkert afvikling af straffesparkskonkurrence, skulle kampen spilles om.[36] Den oprindelig kamp endte 3-3 efter forlænget spilletid, og i straffesparkskonkurrencen vandt Silkeborg 4-3.[37]

Referencer

  1. ^ "Konkurs sender FC Svendborg i serie 1" . dbu.dk. 23-06-2015. 
  2. ^ "VB 1968 scorer 100.000 på pokalsucces" . bold.dk. 21-09-2017. 
  3. ^ Lodtrækning, 1. runde DBU Pokalen
  4. ^ "Jammerbugt FC - Odder" . bold.dk. 08-08-2017. 
  5. ^ "Krarup/Espe - Varde" . bold.dk. 08-08-2017. 
  6. ^ "Tåsinge - Kolding IF" . bold.dk. 08-08-2017. 
  7. ^ "Allesø - Vejle" . bold.dk. 09-08-2017. 
  8. ^ "Virum-Sorgenfri - B93" . bold.dk. 08-08-2017. 
  9. ^ "Hvidovre - Frem" . bold.dk. 08-08-2017. 
  10. ^ "Avarta - Fremad Amager" . bold.dk. 09-08-2017. 
  11. ^ "Helsinge - HIK" . bold.dk. 09-08-2017. 
  12. ^ "Slagelse - KFUM Roskilde" . bold.dk. 08-08-2017. 
  13. ^ "FC Roskilde - Nykøbing FC" . bold.dk. 09-08-2017. 
  14. ^ "Herlufsholm - HB Køge" . bold.dk. 09-08-2017. 
  15. ^ "Ølstykke - Næstved" . bold.dk. 14-08-2017. 
  16. ^ DBU Pokalen: Hvem møder hvem?
  17. ^ "VSK Aarhus - AGF spilles på Ceres Park" . bold.dk. 17-08-2017. 
  18. ^ "Kjellerup-Silkeborg spilles på JYSK Park" . bold.dk. 15-09-2017. 
  19. ^ "Husum møder Helsingør tirsdag den 5. september på Tingbjerg Ground" . 2700-netavisen.dk. 21-08-2017. 
  20. ^ Lodtrækning, 3. runde
  21. ^ "Greve - FC Midtjylland" . bold.dk. 20-09-2017. 
  22. ^ "Hedensted - Lyngby" . bold.dk. 20-09-2017. 
  23. ^ "Middelfart - AaB" . bold.dk. 20-09-2017. 
  24. ^ "Næstved - HB Køge" . bold.dk. 20-09-2017. 
  25. ^ "Otterup - Randers FC" . bold.dk. 20-09-2017. 
  26. ^ "Skive - FC København" . bold.dk. 20-09-2017. 
  27. ^ "Holbæk - AC Horsens" . bold.dk. 20-09-2017. 
  28. ^ "Hvidovre - FC Helsingør" . bold.dk. 20-09-2017. 
  29. ^ "Slagelse - Hobro" . hikfodbold.dk. 20-09-2017. 
  30. ^ "Ledøje-Smørum - Brøndby spilles i Brøndby" . bold.dk. 06-09-2017. 
  31. ^ "Ledøje-Smørum - Brøndby" . bold.dk. 20-09-2017. 
  32. ^ "Fremad Amager - OB" . bold.dk. 21-09-2017. 
  33. ^ "FC Fredericia - AGF" . bold.dk. 21-09-2017. 
  34. ^ "Vejgaard - FC Nordsjællad" . nordjyske.dk. 27-09-2017. 
  35. ^ "Vendsyssel FF - SønderjyskE" . bold.dk. 27-09-2017. 
  36. ^ "HIK-Silkeborg IF skal spilles om" . dbu.dk. 17-10-2017. 
  37. ^ "HIK - Silkeborg" . bold.dk. 11-10-2017. 
  38. ^ "HIK - Silkeborg" . bold.dk. 21-11-2017. 
  39. ^ "Lodtrækning til 4. runde af DBU Pokalen" . dbu.dk. Hentet 25. september 2017. 
  40. ^ "OB - FC Midtjylland" . bold.dk. 25-10-2017. 
  41. ^ "FC Fredericia - HB Køge" . bold.dk. 25-10-2017. 
  42. ^ "Holbæk - Randers FC" . bold.dk. 26-10-2017. 
  43. ^ "Hobro - FC Nordsjælland" . bold.dk. 01-11-2017. 
  44. ^ "Jammerbugt-SønderjyskE rykkes til Haderslev" . bold.dk. 31-10-2017. 
  45. ^ "Jammerbugt FC - SønderjyskE" . bold.dk. 28-11-2017. 
  46. ^ "AaB - FC Helsingør" . bold.dk. 06-12-2017. 
  47. ^ "Silkeborg - Lyngby" . bold.dk. 06-12-2017. 
  48. ^ "FC København - Brøndby" . bold.dk. 04-02-2018. 
  49. ^ FCK eller Brøndby skal til Haderslev i pokalen
  50. ^ "Randers FC - Silkeborg" . bold.dk. 04-04-2018. 
  51. ^ "SønderjyskE - Brøndby" . bold.dk. 05-04-2018. 
  52. ^ "FC Fredericia - AaB" . bold.dk. 11-04-2018. 
  53. ^ "Hobro - FC Midtjylland" . bold.dk. 12-04-2018. 
  54. ^ Brøndby får FCM på besøg i semifinalen
  55. ^ "FC Fredericia - Silkeborg" . bold.dk. 25-04-2018. 
  56. ^ "Brøndby - FC Midtjylland" . bold.dk. 26-04-2018. 
  57. ^ "Brøndby - Silkeborg" . bold.dk. 10-05-2018. 

Eksterne henvisninger











Kategorier: DBU Pokalen | Fodboldsæson 2017-18 | Sæsoner i DBUs Landspokalturnering for herrer




Oplysninger pr: 05.12.2020 03:54:42 CET

Kilde: Wikipedia (Forfattere [Historik])    Licens: CC-by-sa-3.0

Ændringer: Alle billeder og de fleste designelementer, der er relateret til dem, blev fjernet. Nogle ikoner blev erstattet af FontAwesome-Icons. Nogle skabeloner blev fjernet (som "artikel skal udvides) eller tildeles (som" hatnotes "). CSS-klasser blev enten fjernet eller harmoniseret.
Wikipedia-specifikke links, der ikke fører til en artikel eller kategori (som "Redlinks", "links til redigeringssiden", "links til portaler") blev fjernet. Hvert eksternt link har et ekstra FontAwesome-ikon. Foruden nogle små designændringer blev medie-container, kort, navigationsbokse, talte versioner og Geo-mikroformater fjernet.

Bemærk venligst: Da det givne indhold automatisk tages fra Wikipedia på det givne tidspunkt, var og er en manuel verifikation ikke mulig. Derfor garanterer LinkFang.org ikke nøjagtigheden og virkeligheden af det erhvervede indhold. Hvis der er en information, der er forkert i øjeblikket eller har en unøjagtig visning, er du velkommen til at kontakt os: e-mail.
Se også: Aftryk & Fortrolighedspolitik.